EBM (Electron Beam Melting) topienie za pomocą wiązki elektronów

EBM (Electron Beam Melting) topienie za pomocą wiązki elektronów

EBM (Electron Beam Melting) metoda addytywnego szybkiego prototypowania części metalowych. Przypomina proces technologiczny DMLS, tylko zamiast laseru, EBM do spajania sproszkowanego metalu wykorzystuje wiązkę elektronów. Stosowana jest do produkcji prototypów, małych i średnich elementów metalowych. Na platformę roboczą nakładana jest warstwa proszku, która następnie zostaje spieczona wiązką elektronów wyemitowanych z działka wolframowego. Proces powtarzany jest na kolejnych poziomach rozprowadzanego materiału, do utworzenia pełnego obiektu.

EBM wyróżnia się wyjątkową szybkością procesu wytwarzania – nawet do 60 cm3/h (3–5 razy szybciej niż innymi technologiami spiekania metalu. W komorze produkcyjnej znajduje się próżnia, która sprawia, że traci się mniej energii. W EBM używa się stopów metali, stali nierdzewnej, miedzi, niobu oraz bardzo często tytanu.

Technologia EBM stosowana jest w medycynie do produkcji implantów i protez oraz ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemyślu, w tym lotniczego i kosmicznego.

 

EBM (Electron Beam Melting) topienie za pomocą wiązki elektronów słownik 1

Zobacz też:

Technologia DMLS.Portal o druku 3D i Wirtualnej rzeczywistości