Dubaj: powstaje pierwszy biurowiec w 3D

Dubaj: powstaje pierwszy biurowiec  w 3D

Dla kogoś, kto chociażby liznął nowinek ze świata druku 3D, drukowane domy nie powinny być już żadnym zaskoczeniem – obecnie trwają prace przy co najmniej kilku ambitnych projektach z tej „działki”. Ich pomysłodawcy i twórcy najczęściej jednak ograniczają się do tworzenia ścian zewnętrznych budynków. Tym razem będzie inaczej.

Zaledwie kilka dni temu emir Dubaju, szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum przedstawił światu dość szeroko zakrojone ambicje przekształcenia Zjednoczonych Emiratów Arabskich w globalne centrum architektury i dizajnu. Pierwszym krokiem na tej drodze ma być wydrukowanie całego biurowca. Nie tylko jego murów, ale również ścian wewnętrznych i wyposażenia.

Pierwszy budynek w całości wydrukowany w 3D

„Pomysł drukowania budynków był kiedyś jedynie senną wizją. Teraz staje się ona rzeczywistością. Nasz projekt ma być swoistego rodzaju świadectwem możliwości, jakie daje technologia druku 3D, która – jak jesteśmy przekonani – już wkrótce odegra kluczową rolę w redefiniowaniu możliwości branży budowlanej i projektowej. Chcemy skorzystać z tego potencjału, a to, czego się podejmujemy, jest zaledwie pierwszym punktem z listy planowanych przedsięwzięć” – powiedział Al Gergawi, Krajowej Komisji Innowacyjności ZEA.

Biorąc pod uwagę możliwości finansowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich, należy sądzić, że nie są to absolutnie czcze przechwałki.

Wizualizacja pierwszego biurowca w 3D
Projektowi przewodniczyć będzie WinSun Global i nie jest to z pewnością przypadkowy wybór, ponieważ to chińskie przedsiębiorstwo posiada pokaźne już portfolio, jeżeli chodzi o budownictwo 3D. Współpracować z nim mają Gensler, Thornton Thomasetti i Syska Hennessy, a więc wiodące firmy architektoniczne i inżynieryjne.

Przy wydruku niemal 617 m2 powierzchni pracować będzie gigantyczna, sześciometrowa drukarka, a placem budowy stanie się ruchliwe skrzyżowanie położone w samym sercu Dubaju.

Prace przy biurowcu mają potrwać zaledwie kilka tygodni. W porównaniu z tradycyjnym budownictwem koszty pracy mają zostać zredukowane o 50-80%, a ilość odpadów budowlanych zmniejszona od 30 do 60%.

Powierzchnia biurowca w Dubaju sięgać będzie ponad 600 mkw.

Gotowy budynek ma być wykorzystywany do najróżniejszych celów, nie zabraknie w nim też przestrzeni wystawienniczej dla kolekcji eksponatów wydrukowanych w 3D. Czekamy.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina
2 thoughts on “Dubaj: powstaje pierwszy biurowiec w 3D

Komentowanie jest wyłączone.