Dubaj + druk 3D = ambitna wizja ratowania świata

Dubaj + druk 3D = ambitna wizja ratowania świata

Dubaj słynie ze słabości do wszystkiego co największe, najlepsze i najbardziej spektakularne. Znamy go m.in. za sprawą najwyższego na świecie budynku, najlepszego hotelu, największego lotniska, sztucznej wyspy czy ośrodka narciarskiego na środku pustyni. Wszystko to pokazuje, że fantazja zarówno jego władz, jak i przedsiębiorców działających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie zna granic. Innowacyjny plan ratowania świata za pomocą nowoczesnych technologii, w tym druku 3D, nie powinien więc zaskakiwać.

Przyjrzyjmy się z bliska Strategii Czystej Energii 2050 (Dubai Clean Energy Strategy 2050).

Zjednoczone Emiraty Arabskie w wyniku niesamowicie szybkiego rozwoju i początkowego braku dbałości o sprawy środowiska w 2009 roku zostały sklasyfikowane na 6 miejscu państw emitujących najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery. Ta etykieta zawierająca przedrostek „naj” nie należała jednak do tych pożądanych. Sytuacje postanowiono obrócić o 180 stopni i sprawić, aby Dubaj stał się nie tylko czystszym miastem, ale wręcz został dodany do czołówki zrównoważonych miast świata. Do tego celu użyto najnowocześniejszych technologii, a efekty tych działań możemy oglądać już dziś.

Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć Smart Palm, czyli wydrukowane w 3D, zasilane energią słoneczną centrum WiFi. „Liście” palmy wyposażone zostały w panele solarne, których liczba i budowa sprawia, że jest to autonomiczna jednostka zużywająca tyle energii, ile produkuje.

Dubaj + druk 3D = ambitna wizja ratowania świata druk 3D druk 3d w budownictwie Dubaj ekologia ochrona środowiska 1

W „pniu” palmy znajdziemy również multimedialny przewodnik po mieście w wielu językach, ekran z informacjami od rządu dla obywateli i turystów oraz komercyjne reklamy, które zajmą nasz czas podczas ładowania telefonu lub innego urządzenia. Ta ostatnia czynność nie potrwa jednak długo, ponieważ jej czas został ponad dwukrotnie przyspieszony.

Na tym nie koniec. W Dubaju stoją już drukowane domy i biurowce. Kolejnym krokiem ma być wybudowanie Muzeum Przyszłości.

Dubaj + druk 3D = ambitna wizja ratowania świata druk 3D druk 3d w budownictwie Dubaj ekologia ochrona środowiska 2
Patrząc na skomplikowany konstrukcyjnie kształt budynku i podziwiając odważne wizualizacje, trudno wyobrazić sobie jak zostanie wyposażone jego wnętrze. Dubaj zamówił również drukowane plecaki odrzutowe, które mają ratować życie podczas pożarów w wieżowcach.

To, co zobaczyliście to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, designerskie dodatki do poważnych zmian ekonomiczno-gospodarczych. Strategia opiera się na pięciu filarach: infrastrukturze, zmianach prawnych, finansach, budowaniu potencjału i umiejętności. Wszystko ma prowadzić do odkrycia jak największej ilości zróżnicowanych form energii przyjaznej środowisku. To właśnie w filarze infrastruktury główną rolę zagra druk 3D. Stworzono bowiem centrum innowacji, które posiada ośrodki badawcze czuwające nad rozwojem i integracją technologii 3D z inteligentnym sposobem czerpania efektywności energetycznej z energii słonecznej.

Dubaj ma ambicję stać się centrum testów innowacyjnych technologii, aby chronić środowisko i zapobiegać globalnemu ociepleniu. Śmiałe wizje na 2050 rok zaskakują i dają nadzieję, że rozwój technologii i działań człowieka nie tylko niszczy świat, ale umiejętnie użyty może go uratować.

Autor: Marta Brycht
One thought on “Dubaj + druk 3D = ambitna wizja ratowania świata

Komentowanie jest wyłączone.