Drukowanie 3D elektroniki bezpośrednio na ludzkiej skórze, staje się faktem [VIDEO]

Drukowanie 3D elektroniki bezpośrednio na ludzkiej skórze, staje się faktem [VIDEO]

Naukowcom z Uniwersytetu w Minnesocie udało się po raz pierwszy nadrukować 3D elektronikę, bezpośrednio na ludzką skórę. W przełomowym badaniu zespół wykorzystał tanią, desktopową drukarkę 3D do wytwarzania funkcjonalnych elementów elektronicznych, bezpośrednio z tyłu dłoni.

Zastosowano specjalny system detekcji ruchu, który zapobiega błędom, występującym podczas drukowania z powodu ruchu ręki. Technologia ta może być w przyszłości wykorzystywana do umieszczania tymczasowych czujników na ciałach ludzi w celu wykrycia środków chemicznych lub biologicznych. Zespół wydrukował również komórki biologiczne bezpośrednio na skórze myszy.

Zobacz także: Instytut BAM pomyślnie wydrukował 3D metalowe narzędzie w warunkach zerowej grawitacji

„Jesteśmy podekscytowani potencjałem tej nowej technologii druku 3D za pomocą przenośnej, lekkiej drukarki kosztującej mniej niż 400 USD „- powiedział Michael McAlpine, główny autor badania i profesor inżynierii mechanicznej Uniwersytetu Minnesoty Benjamina Mayhugha.” Wyobrażamy sobie, że żołnierz może wyciągnąć tę drukarkę z plecaka i wydrukować czujnik chemiczny lub inną potrzebną elektronikę bezpośrednio na skórze. Byłoby to niczym „szwajcarski scyzoryk” przyszłości ze wszystkim, czego potrzebują w jednym, przenośnym narzędziu do drukowania 3D.”

Zobacz także: Biolodzy drukują robo ropuchy 3D, by lepiej zrozumieć rytuały godowe tych prawdziwych

W ostatnich latach zauważyliśmy gwałtowny postęp w dziedzinie elektroniki drukowanej 3D, a technologia ta ewoluuje, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na miniaturyzację urządzeń elektronicznych. Ten najnowszy postęp to pierwszy raz, gdy funkcjonalne komponenty elektroniczne zostały wydrukowane bezpośrednio na ludzkiej skórze i pokazuje wiele przyszłych możliwości łączenia tych technik drukowania.

Dyskretne elementy elektroniczne zostały najpierw umieszczone na ręce badanego. Jako demonstrację ukończonego obwodu, zasilono z powodzeniem diodę LED. Gdy drukowana 3D elektronika spełni swoje zadanie, można ją łatwo odkleić szczypcami.

Jedną z kluczowych innowacji, które umożliwiły przełom w druku 3D, było stworzenie specjalistycznego atramentu ze srebrnych płatków. W przeciwieństwie do innych tuszy do drukowania 3D, które wymagają utwardzania w wysokich temperaturach i mogą palić dłonie podczas drukowania, atrament ten może być utwardzany i może również przewodzić w temperaturze pokojowej. Zespół opracował także system, który pozwala lekko poruszać się podmiotowi podczas procesu drukowania 3D. Na skórze umieszczono markery i zeskanowano w celu utworzenia mapy. Dzięki wizji komputerowej, mapa ta może być używana przez drukarkę 3D do prowadzenia jej podczas procesu drukowania, dostosowując się do mikro ruchów dłoni w czasie rzeczywistym.

Aby zbadać dalsze zastosowania drukowania 3D bezpośrednio na skórze, ten sam zespół inżynierów współpracował z lekarzem i szkołą medyczną w Minnesocie. Do współpracy został zaproszony Jakub Tolar – znany na całym świecie specjalista w dziedzinie leczenia rzadkich chorób skóry. Użyto specjalnego bio-tuszu do drukowania organicznych komórek 3D na ranie na skórze myszy. W przyszłości rozwój tej technologii może prowadzić do zaawansowania terapii medycznych, umożliwiających lepsze gojenie się ran i bezpośrednie drukowanie 3D przeszczepów skóry, u osób z uszkodzeniami i innymi chorobami skóry.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Drukowanie 3D elektroniki bezpośrednio na ludzkiej skórze, staje się faktem [VIDEO]

Komentowanie jest wyłączone.