Drukowane 3D słuchawki HeX, nie tylko dla osób niedosłyszących

Drukowane 3D słuchawki HeX, nie tylko dla osób niedosłyszących

Studentka Manchester Metropolitan University, Elen Parry, zaprojektowała i wydrukowała 3D nietypowe słuchawki, HeX, które mają na celu poprawić estetykę i funkcjonalność aparatów słuchowych. Produkt ma być adresowany nie tylko do osób niedosłyszących.

Tradycyjne aparaty słuchowe przeszły długą drogę w zakresie miniaturyzacji i dopasowywania choćby pod kątem koloru skóry, ale ich medyczny wygląd nadal zwraca uwagę na ubytek słuchu i może powodować dyskomfort użytkownika. Nowoczesny aparat słuchowy HeX, zaprojektowany przez Elen Parry ma szansę to zmienić. Aparat na pierwszy rzut oka wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem na tle swoich tradycyjnych odpowiedników. Dodatkowo posiada wbudowaną funkcję słuchania muzyki i odpowiadania na połączenia telefoniczne za pomocą Bluetooth.

Zobacz także: Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych zagadnień

Drukowane 3D słuchawki HeX, nie tylko dla osób niedosłyszących 2

„Podstawą tworzenia słuchawek HeX było stworzenie aparatu słuchowego dla każdego – bez względu na to, czy żyjesz z ubytkiem słuchu, czy z doskonałym słuchem. Osoby niepełnosprawne często czują się wykluczone i rzucają się w oczy ze względu na ich urządzenia medyczne, więc chcę przekształcić aparaty słuchowe w pożądany, nadający się do noszenia, techniczny produkt, który zapewnia ludziom lepszy słuch, styl i pewność siebie – coś, co każdy może chcieć nosić”. – powiedziała Parry

Zobacz także: Genius: 100 Visions Of The Future jest pierwszą książką, drukowaną 3D w kosmosie
Drukowane 3D słuchawki HeX, nie tylko dla osób niedosłyszących 1

Koncepcja Elen idzie o krok dalej, przez dodanie odbiornika i procesora E1 Chip, który może rozróżniać szum tła i mowę, i może zmniejszyć głośność pierwszego z nich, zwiększając to drugie. Dodatkowo, słuchawki HeX byłyby w stanie zminimalizować dźwięki pochodzące z środowiska, gdy otoczenie jest zbyt głośne, chroniąc ucho wewnętrzne przed uszkodzeniem.

Drukowane 3D słuchawki HeX, nie tylko dla osób niedosłyszących

Baterie grafenowe i inne komponenty o niestandardowych kształtach są wytwarzane przy użyciu druku 3D. „Drukowanie 3D umożliwia nam ich szybkie i stosunkowo proste wytwarzanie, dzięki czemu słuchawki HeX mogą być łatwo wyprodukowane dla masowego odbiorcy” – dodała projektantka. Prototyp wydrukowano 3D w Print City – centrum drukowania 3D i centrum produkcji Manchester Metropolitan University.

 

 

 

 

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.