Japoński projektant Jun Kamei stworzył wydrukowaną w 3D odzież o nazwie Amphibio. Kostium składa się ze skrzeli i maski oddechowej, zaprojektowanej z myślą o przyszłości ludzkości, w której żyje się w bardzo bliskiej odległości od wody. Nietypowy pomysł młodego projektanta jest częścią pracy dyplomowej, realizowanej w londyńskim Royal College of Art (RCA).
Do 2100 roku przewiduje się wzrost temperatury o 3,2 stopnia Celsjusza, powodując wzrost poziomu morza i zatopienie mega -miast położonych w obszarach przybrzeżnych. Wizja takiej prognozy na przyszłość przyświecała młodemu, japońskiemu projektantowi Junowi Kamei i stanowiła inspirację do stworzenia odzieży 3D o nazwie Amphibio. Została zaprojektowana z myślą o zamieszkiwaniu blisko obszarów wodnych. Kostium składa się z części przypominającej rybie skrzela oraz maski oddechowej.
Zobacz także: Naukowcy opracowali bezsilnikową, miniaturową łódź podwodną, drukowaną 3D
Zobacz także: MIT drukuje 3D So – Fi, robotyczną rybę do podwodnej obserwacji
Skrzela są drukowane 3D z mikroporowatego materiału hydrofobowego, przez które przepływa powietrze, ale nie przenika przez nie woda. System jest w stanie wydobywać tlen z otaczającej wody i uwalniać dwutlenek węgla, który gromadzi się w układzie. Młody twórca ma nadzieję, że projekt pomoże ludzkości poradzić sobie z podnoszącym się poziomem morza.
„Technologia ta została zainspirowana również owadami żyjącymi w wodzie, które przetrwały pod wodą dzięki cienkiej warstwie powietrza, uwięzionej na ich superhydrofobowej powierzchni skóry, działającej jak blaszka wymieniająca gaz. Nowo opracowany materiał może być ukształtowany w złożone formy przy użyciu najnowszych technologii produkcyjnych, takich jak druk 3D.”- powiedział Kamei
Obecnie system nie wytwarza wystarczającej ilości tlenu, aby utrzymać ludzkie oddychanie, ale Kamei planuje dalej testować Amphibio w celu wspomagania oddychania podwodnego.
„Jeśli znasz sprzęt do nurkowania swobodnego i nurkowania, Amphibio znajduje się dokładnie pomiędzy tymi dwoma. (…) w niedalekiej przyszłości może pozwolić użytkownikowi pozostać pod wodą dłużej niż w nurkowaniu swobodnym, ale z mniejszym wyposażeniem niż przy nurkowaniu”.
Kamei ukończył Royal College of Art i rozpoczął projekt we współpracy z RCA-IIS Tokyo Design Lab, międzynarodową inicjatywą polegającą na współpracy RCA i University of Tokyo.
Źródło: 3ders.org