Drukowane 3D pomoce dla osób z artretyzmem

Drukowane 3D pomoce dla osób z artretyzmem

Technologia druku 3D już wielokrotnie udowodniła swoją przydatność w dziedzinie medycyny, choćby dzięki drukowanym 3D protezom czy specjalnym modelom 3D, które są potrzebne do przygotowania i zasymulowania skomplikowanych operacji. Teraz miliony ludzi dotkniętych artretyzmem może skorzystać z tej technologii, zastępując drogie urządzenia wspomagające, wersjami wydrukowanymi 3D, które są tańsze i można je spersonalizować.

Joshua Pearce jest wykładowcą na Michigan Tech i razem ze swoimi studentami projektuje i drukuje 3D urządzenia wspomagające osoby z artretyzmem. Takie urządzenia zwykle posiadają większe uchwyty, które minimalizują konieczność poruszania palcami a które są trudne i bolesne dla osób z zapaleniem stawów. Pearce zauważył, że większość z tych przedmiotów, dostępnych na rynku, stanowiły specjalnie ukształtowane kawałki plastiku, które – podobnie jak większość urządzeń medycznych – były dość drogie.

Zobacz także: Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych zagadnień

Drukowane 3D pomoce dla osób z artretyzmem Drukowane 3D pomoce dla osób z artretyzmem 1

„Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak wysoką cenę można zapłacić za kawałek plastiku. Każdy, kto potrzebuje pomocy związanej z zapaleniem stawów, powinien ją móc wydrukować 3D. „- powiedział profesor Pearce

Zobacz także: Technologie wspomagające, które pozwalają śledzić sposób w jaki ludzie z nich korzystająDrukowane 3D pomoce dla osób z artretyzmem 2 Drukowane 3D pomoce dla osób z artretyzmem 3

Po tym, jak studenci zaprojektowali i udoskonalili swoje urządzenia, przeanalizowano 20 projektów pod względem ich funkcjonalności i opłacalności. Wynikiem prac były pełnowartościowe pomoce zaś średnie oszczędności wyniosły 94%. Przykładowo, uchwyt na telefon, który sprzedawany jest za 50 USD, wydrukowano 3D za 0,79 USD, a za 1,27 USD wykonano dozownik tabletek o rynkowej wartości 24 USD.

Drukowane 3D pomoce dla osób z artretyzmem 4

Starsze pokolenia, które cierpią najbardziej z powodu artretyzmu, zazwyczaj nie mają dostępu do drukarek 3D. Rozwiązanie tego problemu profesor Pearce upatruje w gabinetach lekarskich, klinikach fizjoterapeutycznych czy domach opieki, które mogą wytwarzać 3D takie przedmioty na miejscu. W tym celu Pearce przygotował bezpłatne i ogólnodostępne pliki, które są dostępne na stronie Appropedia i MyMiniFactory.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.