Technologia druku 3D już wielokrotnie udowodniła swoją przydatność w dziedzinie medycyny, choćby dzięki drukowanym 3D protezom czy specjalnym modelom 3D, które są potrzebne do przygotowania i zasymulowania skomplikowanych operacji. Teraz miliony ludzi dotkniętych artretyzmem może skorzystać z tej technologii, zastępując drogie urządzenia wspomagające, wersjami wydrukowanymi 3D, które są tańsze i można je spersonalizować.
Joshua Pearce jest wykładowcą na Michigan Tech i razem ze swoimi studentami projektuje i drukuje 3D urządzenia wspomagające osoby z artretyzmem. Takie urządzenia zwykle posiadają większe uchwyty, które minimalizują konieczność poruszania palcami a które są trudne i bolesne dla osób z zapaleniem stawów. Pearce zauważył, że większość z tych przedmiotów, dostępnych na rynku, stanowiły specjalnie ukształtowane kawałki plastiku, które – podobnie jak większość urządzeń medycznych – były dość drogie.
Zobacz także: Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych zagadnień
„Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to, jak wysoką cenę można zapłacić za kawałek plastiku. Każdy, kto potrzebuje pomocy związanej z zapaleniem stawów, powinien ją móc wydrukować 3D. „- powiedział profesor Pearce
Zobacz także: Technologie wspomagające, które pozwalają śledzić sposób w jaki ludzie z nich korzystają
Po tym, jak studenci zaprojektowali i udoskonalili swoje urządzenia, przeanalizowano 20 projektów pod względem ich funkcjonalności i opłacalności. Wynikiem prac były pełnowartościowe pomoce zaś średnie oszczędności wyniosły 94%. Przykładowo, uchwyt na telefon, który sprzedawany jest za 50 USD, wydrukowano 3D za 0,79 USD, a za 1,27 USD wykonano dozownik tabletek o rynkowej wartości 24 USD.
Starsze pokolenia, które cierpią najbardziej z powodu artretyzmu, zazwyczaj nie mają dostępu do drukarek 3D. Rozwiązanie tego problemu profesor Pearce upatruje w gabinetach lekarskich, klinikach fizjoterapeutycznych czy domach opieki, które mogą wytwarzać 3D takie przedmioty na miejscu. W tym celu Pearce przygotował bezpłatne i ogólnodostępne pliki, które są dostępne na stronie Appropedia i MyMiniFactory.
Źródło: 3ders.org