Drukowana w 3D proteza przywraca zmysły

Drukowana w 3D proteza przywraca zmysły

Druk 3D zrewolucjonizował współczesną protetykę. Nic dziwnego – wytwarzane przy jego pomocy protezy mają wiele zalet. Na czoło wysuwa się tu przede wszystkim walor ekonomiczny – są tańsze od tradycyjnych, a więc bardziej dostępne dla potrzebujących. Niestety mają też wady. Jest nią m.in. podatność na rożnego rodzaju uszkodzenia. Destrukcyjnie działa na nie m.in. ogień, chociaż w świetle poniższych informacji właściwsze byłoby tu chyba użycie „działał”, ponieważ problem ten wydaje się chociaż w części rozwiązany.

Czoła stawiła mu studentka Uniwersytetu w Nankai, Lu XiYi. Wraz z grupą kolegów opracowała mechaniczną protezę ręki, wyposażoną w czujniki temperatury, które wysyłają impulsy elektryczne za każdym razem, gdy użytkownik protezy dotknie czegoś gorącego.

Lu XiYi i jej proteza
„Czuła ręka” posiada kontrolny mikropanel i własny układ sterowania, odpowiedzialny za ruch mechaniczny palców. Palec wskazujący jest wyposażony w sensor temperatury i to właśnie on ostrzega użytkownika przed zetknięciem się ze źródłem gorąca. Sygnał wysyłany jest w miejsce, gdzie proteza połączona jest z mięśniami. Za pomocą mocnych lecz bezbolesnych porażeń niepełnosprawny zostaje poinformowany o zagrożeniu, a jego mechaniczne palce natychmiast zmniejszają siłę chwytu.

Ostrzeganie przed ewentualnym poparzeniem nie jest jednak jedyną zaletą tego niewątpliwie użytecznego rozwiązania. Moim zdaniem jest nią również, jeśli nie przede wszystkim, to, że proteza jest w stanie pomóc poszkodowanym w odzyskaniu choć części świadomości i czucia w straconej kończynie.

„Im cieplejszy obiekt łapiemy, tym silniejszy otrzymujemy sygnał. To stanowi odzwierciedlenie prawdziwego zachowania mózgu podczas chwytania gorących przedmiotów. Mamy nadzieję, że dzięki temu ludzie bez kończyn będą mogli odzyskać choć część świadomości. Dla osób okaleczonych najważniejszy jest powrót do normalności. Nasz projekt ma im w tym pomóc. Nie tylko poprzez możliwość unikania urazów, ale głównie poprzez danie im poczucia, że brak kończyny nie pozbawił ich zupełnie właśnie tej świadomości.”

Wydrukowana w technologii 3D proteza wyposażona w system ostrzegania przed gorącem
Prace nad podstawową wersją protezy dobiegły już końca, obecnie prototyp jest w czasie testów.  Przy odrobinie szczęścia niepełnosprawni będą mogli czerpać z niej korzyści już w najbliższej przyszłości. Nam pozostaje tylko cieszyć się z kolejnego dowodu na szerokie spektrum zastosowań technologii druku 3D i trzymać kciuki w nadziei, że końcowa faza projektu przebiegnie bez zakłóceń.

Źródło: www.3ders.org

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala