Drukowana proteza polepszy nawet psi los

Drukowana proteza polepszy nawet psi los

Anka znalazła Heńka uwiązanego przy jakimś przystanku autobusowym między Zgierzem a Skotnikami. To, co zobaczyła zmroziło jej krew w żyłach. Rozszarpana łapa, sącząca się krew i do tego przerażający skowyt. Najprawdopodobniej pies stoczył właśnie ostatnią, przegraną walkę swojego życia. Długo nie myśląc zapakowała pokaźnych rozmiarów amstaffa do samochodu i zawiozła do weterynarza. Interwencja zakończyła się amputacją, a cała historia happy endem, ponieważ Heniek został z Anką, jej rodziną i pięcioma kotami. Trójnożna bestia o anielskim sercu.

Chociaż Heniek świetnie radzi sobie bez przedniej łapy, to jednak wraz z wiekiem każdy spacer staje się dla niego coraz większym wysiłkiem. Co trzy łapy to jednak nie cztery.

Wiedzieć o tym zdają się również studenci z Xavier University w Cincinnati, którzy stworzyli właśnie drukowaną protezę dla trójnożnego psa przewodnika. Ale od początku.

Opiekunka Tiny, dziewięciomiesięcznej golden retrieverki, z dnia na dzień odnotowywała, że jej podopieczna ma coraz więcej trudności z utrzymywaniem się na trzech łapach. Poszukując pomocy, odwiedziła uniwersyteckie Centrum Innowacji. Łaskawy los musiał czuwać, bo ani ona, ani Tiny lepiej trafić nie mogły.

Tiny już z protezą
Studenci podjęli się wyzwania. Pod kierunkiem profesora nauk ścisłych o swojsko brzmiącym nazwisku Lewandowski wykorzystali technologię druku 3D i stworzyli całkiem udaną, czwartą łapę dla naszej psiej bohaterki.

Proteza wydrukowana w uczelnianym Centrum Innowacji
Proteza powstała w nowo otwartym, uczelnianym MakerBot 3D Printing Center. Nad powstaniem kilku prototypów protezy czuwała specjalistka Christine Geeding, co było o tyle uzasadnione, że zespół twórców miał ogromne chęci, ale równocześnie żadnego doświadczenia w protetyce 3D.

Tiny przed założeniem protezy
Czujne oko fachowca plus chęci okazały się udaną kompozycją. Ostateczny projekt był tak dobry, że daleko przekroczył oczekiwania Geeding. Specjalistka oceniła efektywność protezy na 3, co jest niezwykle dobrą notą, zważywszy że większość protez tworzonych dla ludzi podczas pierwszej próby otrzymuje zaledwie 1.

Od teraz Tiny może cieszyć się psim życiem z poczwórną siła. Heniek ciągle stoi przed swoją szansą. Być może i jemu druk 3D pozwali odzyskać to, czego pozbawiło go ludzkie bestialstwo i głupota.

Źródło: www.3ders.org

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina
One thought on “Drukowana proteza polepszy nawet psi los

Komentowanie jest wyłączone.