Drukarka 3D buduje wille w Chinach

Drukarka 3D buduje wille w Chinach

Choć w dzisiejszych czasach domy buduje się bardzo szybko, to nikt na poważnie nie weźmie osoby deklarującej ukończenie całego budynku w mniej niż 3 godziny. Jednak jak twierdzi pan Tan BuYong, wiceprezes chińskiego przedsiębiorstwa budowlanego ZhuoDa Group, jest to możliwe! A na poparcie swojej tezy ma mocne argumenty, gdyż w takim właśnie czasie wybudowano dwupiętrowy dom w mieście Xi’an. Jak to możliwe? Nie inaczej niż poprzez zastosowanie technologii druku 3D. Jeśli metoda się upowszechni, to niekończące się oczekiwanie na przekroczenie progu naszego wymarzonego domu może odejść w niepamięć!

Gotowy budynek

http://media.treehugger.com/assets/images/2015/07/zhouda-overall.jpg.662x0_q70_crop-scale.jpg

Technologia ściśle tajna

Chińczycy postanowili pochwalić się światu opracowaną przez nich technologią budowy modułowych domów tworzonych metodą druku przestrzennego. Polega ona na montażu wcześniej już przygotowanych części składowych, które nie są w zasadzie niczym innym jak pojedynczymi pomieszczeniami. Prefabrykaty są wytwarzane w fabryce, a ich produkcja nie przekracza 10 dni. Następnie dostarczane na miejsce finalnego montażu, który to montaż, odbywa się w tempie pracy przeciętnego chińczyka, czyli bardzo szybko. Przy pomocy dźwigu, kolejne pokoje są układane etapowo jeden po drugim w czasie nie przekraczającym 3 godziny, bo w takim właśnie czasie powstała pokazowa willa. Zarówno technologia jak i materiał, z którego formowane są moduły owiane są tajemnicą. Są pilnie strzeżone, a producenci zadbali o ich właściwe zabezpieczenie, składając do odpowiednich instytucji ponad 20 wniosków patentowych. Ciekawym jest, przezorne podanie do informacji publicznej informacji o tym, że użyty materiał jest wolny od szkodliwych substancji takich jak radon czy amoniak, ta kwestia bywa bowiem interpretowana dość swobodnie przez azjatyckich producentów.

Montaż drukowanych modułów

http://media.treehugger.com/assets/images/2015/07/zhouda-set.jpg.650x0_q70_crop-smart.jpg

„Cena czyni cuda”

Podkreślany przez projektantów fakt, że montaż zabiera niewiele czasu już znamy. Na tym jednak jak twierdzą Chińczycy zalety tej rewolucyjnej konstrukcji się nie kończą. „Drukowany metr kwadratowy” okazuje się o wiele tańszy od tradycyjnego. Średnia cena mkw. wynosi w Państwie Środka ok. 36 000 juanów, czyli w przybliżeniu 21,5 tyś zł, gdy cena tego drukowanego szacowana jest na 3000 juanów, czyli uwaga… na 1800 zł! Różnica jest więc ogromna. Jak to mówią: „Cena czyni cuda” a kto jeśli nie Chińczycy mają większą szansą na odniesienie na tym polu sukcesu. Nie bez kozery mówi się przecież o chińskim cudzie gospodarczym, a powszechnie wiadomo czemu Azjaci ten sukces zawdzięczają.

Wnętrze willi

http://media.treehugger.com/assets/images/2015/07/zouda-interior.jpg

Utopia w pięciu smakach

Drukowany dom, oprócz tego że tani, ma być także solidny. Jego hipotetyczna żywotność jest określana na 150 lat. Nie straszne mają mu być także trzęsienia ziemi. Nawet takie o magnitudzie 9 stopni w skali Richtera. Do tych zalet dołącza całkowita wodoodporność. Budynek ma także dać odpór płomieniom. Mające mniejsze znaczenie dla bezpieczeństwa, ale niebagatelne dla komfortu użytkowania takiego domu są opcje wyposażeniowe. Potencjalny klient będzie miał do wyboru szeroki wachlarz konfiguracji wykończenia swojego domu. Zaraz po montażu głównej konstrukcji, przychodzi czas na nadanie zindywidualizowanego charakteru nowemu budynkowi. Producent w swojej gamie zawarł materiały wykończeniowe o zróżnicowanej teksturze. Są tu między innymi drewno, marmur, granit czy nefryt. Na powyższej fotografii mogliśmy zobaczyć „stylowo” urządzony salon w pokazowej willi. Miejmy nadzieję, że to tylko „popisy” na potrzeby wersji demonstracyjnej. Są na to szanse, gdyż wizualizacja przedstawiona w materiale filmowym w mojej subiektywnej opinii, wygląda zdecydowanie lepiej. Czas pokaże, czy drukowane domy i tajemnicza technologia odniosą sukces na miarę innych produktów „Made in China”.

Źródła:

http://inhabitat.com/

http://www.dailymail.co.uk/

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Krzysztof SusStudent Analityki Społecznej na łódzkim wydziale ekonomiczno-socjologicznym z zamiłowaniem do motoryzacji, lotnictwa i nowoczesnych technologii. Eksplorator hiszpańskiego rynku 3D w Rabbit Form.


2 thoughts on “Drukarka 3D buduje wille w Chinach

Komentowanie jest wyłączone.