Druk 3D zmienia teatr

Druk 3D zmienia teatr

Technologia przestrzennego drukowania znajduje każdego dnia coraz więcej zastosowań. Niekiedy w dziedzinach, których o jego wykorzystanie byśmy nie podejrzewali. Dzisiejsze realia rynkowe wymagają od przedsiębiorców innowacyjności. Ci, którzy wyznaczają trendy w swojej branży mają szanse na odniesienie sukcesu. Dla tych swego rodzaju pionierów w biznesie powstał konkurs  „Druk 3D zmienia biznes”, w którym to zwycięzca mógł zdobyć drukarkę HBOT 3D. Jakiś czas temu poznaliśmy laureata, a został nim Teatr Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi. Ich pomysł na wykorzystanie druku 3D spodobał się komisji konkursowej najbardziej. Postanowiłem dowiedzieć się więcej na temat działania pracowni na terenie teatru, oraz o tym co ciekawego dzieje się w teatrze za sprawą wygranej w konkursie.

Uczestnik konkursu był zobowiązany do przedstawienia swojego pomysłu na wykorzystanie druku 3D, oraz tego, w jaki sposób może on zmienić, ułatwić, czy ulepszyć działania w zakresie odpowiednim dla danego uczestnika. Czym był ten zakres w przypadku teatru? Było to przede wszystkim usprawnienie procesu wytwarzania lalek i ogólnego działania pracowni lalkarskiej.

Głowa

W teatrze powstała specjalistyczna pracownia, na której wyposażeniu oprócz HBOT 3D– flagowego produktu firmy 3D Printers, znajdziemy dwie drukarki Zortrax M200 i drukarkę DeeGreen od be3D. Nie zabrakło też miejsca dla skanera.

Jakie zalety ma zastosowanie druku 3D w teatrze? Oto kilka z nich:

  • Stworzenie lalki, to żmudny, pracochłonny i długotrwały proces. Chociażby czas potrzebny do wytworzenia samej głowy może zająć nawet 3 tygodnie. Składa się na niego wiele etapów, które przerywane są długim oczekiwaniem, np. na wyschnięcie, czy utwardzenie poszczególnych warstw. Druk 3D jest w stanie skrócić ten proces do kilkudziesięciu godzin!
  • Lalki są niestety podatne na uszkodzenia. Przy wydatnej eksploatacji podczas przedstawień, w transporcie na spektakle wyjazdowe, czy podczas prób, lalki się niszczą. Teatr nie może sobie pozwolić na zastępowanie takich lalek nowymi. Dzięki skanerowi, można zepsuty element zeskanować i szybko odtworzyć za pomocą drukarki 3D. Jest to wyjście tańsze, szybsze i bardziej efektywne, a wydrukowane elementy są znacznie bardziej wytrzymałe.
  • Kolejną zaletą jest uproszczenie procesu projektowania, ale także możliwość dowolnego modyfikowania pojedynczej lalki w zależności do potrzeb. Dodawanie dodatkowych elementów, czy nawet zduplikowanie lalki, tak by aktor mógł ćwiczyć podczas prób nie ryzykując uszkodzenia oryginału.
  • Dzięki możliwościom oprogramowania, ale także poprzez samo wykorzystanie zapisu elektronicznego, pracownia ma do dyspozycji każdy model lalki. Są one zatem całkowicie zastępowalne przy jednoczesnym zachowaniu całkowitej spójności wizualnej, co nie jest możliwe do osiągnięcia w przypadku ręcznej produkcji lalki.

Głowy

Łódzki teatr lalek dzięki swej pracowni wykonuje także zlecenia na potrzeby spektakli realizowanych poza teatrem. „Arlekin” wiąże duże nadzieje z wykorzystaniem druku 3D. Nowa ramówka właśnie rusza i przed pracownią staną nowe wyzwania. Cała idea wykorzystania nowoczesnych technologii idealnie wpisuje się w obecny wizerunek zrewitalizowanego, nowego oblicza teatru. Zmiany już przyniosły efekty, a to przecież dopiero początek bowiem możliwości wydają się być nieograniczone.

Krasnal

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy z przedstawicielem Teatru Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi. Wszystkie materiały wizualne są własnością Pracowni Druku 3D i zostały opublikowane dzięki uprzejmości tejże pracowni. Serdecznie dziękujemy za pomoc przy tworzeniu tego artykułu.

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Krzysztof SusStudent Analityki Społecznej na łódzkim wydziale ekonomiczno-socjologicznym z zamiłowaniem do motoryzacji, lotnictwa i nowoczesnych technologii. Eksplorator hiszpańskiego rynku 3D w Rabbit Form.


5 thoughts on “Druk 3D zmienia teatr

Komentowanie jest wyłączone.