Druk 3D w medycynie: drukowane spoiwo łączy kości

Druk 3D w medycynie: drukowane spoiwo łączy kości

Zapowiada się kolejny przełom w medycynie? Rosyjscy naukowcy stworzyli pozyskiwany z kości zwierząt materiał biologiczny zwany „kościanym cementem”, który może być wdrukowany w złamania kości, dzięki czemu ta zrośnie się szybciej, po czym rozpuści w tkance, nie zostawiając żadnego śladu.

Substancja opracowana przez naukowców z Rosyjskiego Narodowego Uniwersytetu Badań Jądrowych ( Russian National Research Nuclear Univeristy) oparta jest na hydroksyapatycie – białym proszku, który zmienia się w płyn po zmieszaniu z biologicznym polimerem. Dzięki temu tworzywo jest miękkie i giętkie jak plastelina, ale gdy tylko zostanie umieszczona w ludzkim ciele staje się twarde jak prawdziwa kość.

Ten wysoce zaawansowany i innowacyjny zabieg medyczny polega na wydrukowaniu w 3D elementów, które wypełnią ubytki w uszkodzonej kości. Profesor Vitaly Guzeev wyjaśnia: „Na bazie hydroksypatytu przygotowaliśmy płynny materiał, który możemy wykorzystać w drukarce 3D”. Jako przykład zastosowania tej technologii podaje przypadek człowieka z urazem czaszki. Jego głowa została zeskanowana i wysłana do drukarki, która odtworzyła stracone kawałki kości.

Hydroapaksyt
Dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu substancja rozpuszcza się w ciele, nie zostawiając po sobie śladu. Dzięki temu ciało leczy się znacznie szybciej w porównaniu do tradycyjnych metod. Nie ma ryzyka odrzucenia przeszczepu jak w przypadku standardowej transplantacji, nie ma też potrzeby wyjmowania wydrukowanych elementów po zakończeniu kuracji, jak dzieje się to w przypadku tytanowych implantów.

Profesor Guzeev tłumaczy:

„Stworzyliśmy materiał, który jest odbierany przez organizm jak własny. Szpik kostny zawiera mezenchymę – zarodkową tkankę łączną, która przenosi się do uszkodzonych tkanek. Wykrywa naszą substancję jako coś, co może wziąć udział w procesie biochemicznym i zaczyna podział komórkowy. Regeneracja to po prostu podział komórek. W wyniku tego tkanka kostna jest produkowana ze swoimi własnymi naczyniami krwionośnymi i unerwieniem.”

Substancja została odkryta przypadkiem. Pierwotnie naukowcy pracowali nad stworzeniem materiału, który po zastosowaniu na tytanowych protezach, przyspieszy proces leczenia. Podczas badań zdecydowali się jednak nad poszukiwaniem czegoś, co będzie twarde jak tytan ale nie będzie metalowe. Tak narodził się „kościany cement”.

RTG z wszczepionym elementem z 3D
Zastosowania tego nowego odkrycia są niemalże nieograniczone od stomatologii po kosmetologię. Jest to kolejny przykład na to, jak druk 3D coraz bardziej wpływa na medycynę, pozwalając ludzkiemu ciału leczyć się jak nigdy dotąd.

Substancja zdała pozytywnie testy kliniczne w Moskwie i St.Petersburgu i już niedługo otrzyma pozwolenie na sprzedaż.

Źródło: 3ders.org

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

 

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
2 thoughts on “Druk 3D w medycynie: drukowane spoiwo łączy kości

Komentowanie jest wyłączone.