Druk 3D w badaniach nad kukułczym jajem

Druk 3D w badaniach nad kukułczym jajem

Szeroki zakres możliwych zastosowań druku 3D znowu owocuje. Tym razem nasza ulubiona technologia stawia swoje pierwsze kroki w obszarze badań behawioralnych nad ptakami. Amerykańscy naukowcy skorzystali z niej, aby odtworzyć ptasie jaja niezbędne im do zbadania przyczyn i skutków pasożytnictwa lęgowego. Termin ten odnosi się do zachowania niektórych ptaków pasożytniczych, które znoszą jaja w gniazdach innych gatunków, obciążając te ostatnie obowiązkami rodzicielskimi. A zatem mamy kukułcze jajo w 3D.

Dlaczego badacze postanowili skorzystać z technologii 3D? Jak sami tłumaczą, badania prowadzone przy pomocy sztucznych jaj nie są żadnym novum. Jednak tradycyjne metody wytwarzania „podróbek” z plasteliny, tworzywa sztucznego, drewna lub gipsu są pracochłonne, niedokładne i niezwykle podatne na błąd człowieka. Interesującą alternatywą do ich stworzenia jest właśnie druk 3D.


Przede wszystkim umożliwia on bardziej precyzyjne manipulowanie wielkością, kształtem i teksturą jaj, eliminując przy tym niepożądane różnice, które pojawiają się pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami podczas ich manualnej produkcji. Po wtóre, daje możliwość tworzenia bardzo zróżnicowanych modeli. I w końcu, cyfrowe modele 3D mogą być łatwo udostępniane online innym badaczom. Jak widzicie, same korzyści.

Przy modelowaniu sztucznych jaj naukowcy podpierali się dobrze nam znanym Blenderem, a wydrukowano je na MakerBot Replicator 2X, czyli flagowym produkcie ze stajni MakerBot, przy użyciu filamentów ABS. Rozmiary gotowych wydruków wahały się od 19 do 24,4 mm długości oraz od 14,4 do 18,1 mm szerokości.

Proces tworzenia sztucznych jaj
Następnym krokiem było szlifowanie i wygładzanie z użyciem acetonu, co pozwoliło uzyskać najbardziej zbliżoną do naturalnej teksturę skorupy. Cały zabieg zwieńczyło pokrywanie jaj farbą. Wszystkie etapy produkcji możecie zobaczyć na załączonym poniżej materiale wideo.

Pełny opis badań znajdziecie tutaj.

Źródło: www.priximprimante3d.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina
One thought on “Druk 3D w badaniach nad kukułczym jajem

Komentowanie jest wyłączone.