Jak druk 3D i VR pomagają ocalić ludzkie życie?

Jak druk 3D i VR pomagają ocalić ludzkie życie?

Międzynarodowa organizacja pozarządowa „Lekarze Bez Granic”, zaczęła używać technologii druku 3D oraz wirtualnej rzeczywistości (VR) do projektowania bardziej funkcjonalnych szpitali.

MSF, czyli organizacja założona w 1971 przez francuskich lekarzy ma na celu ochronę ludzkiego życia tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. W 2015 roku ponad 30 tys. doktorów, pielęgniarek i inżynierów poświęciło swój czas aby nieść pomoc w przeszło 70 krajach Świata. Często ryzykują własne życie, aby ocalić cudze.

Fundacja jest wyjątkowa i prężna, dzięki dbałości o każdy wydawany grosz. Są też otwarci na nowości, które mogą usprawnić niesienie pomocy.

Jak druk 3D i VR pomagają ocalić ludzkie życie?

Po tsunami, które nawiedziło Filipiny w 2013 roku, Lekarze Bez Granic przystąpili do tworzenia szpitali. Aby stworzyć funkcjonalną placówkę, postanowili użyć technologii druku 3D oraz wirtualnej rzeczywistości. Stworzyli plany szpitala, które następnie zostały wydrukowane oraz przeniesione do silnika gier komputerowych. Można było przespacerować się po obiekcie za pomocą gogli Oculus Rift oraz pada. Dzięki temu zarówno obsługa szpitala, jak i lekarze czy pielęgniarki mogą precyzyjnie ocenić jak będzie wyglądać praca w nowym szpitalu. Możliwe jest zasymulowanie ruchu czy funkcji np. sal operacyjnych. Optymalizacja przestrzeni jest możliwa jeszcze na etapie projektowania.

Dzięki użyciu makiet wydrukowanych na drukarkach 3D, możliwe jest szybsze i precyzyjniejsze budowanie placówki niż w przypadku używanych obecnych szkiców 2D. Ponieważ projekt szpitala jest typowy, powtarzalny, możliwe jest wysłanie go w dowolny zakątek świata i szybkie zaadoptowanie do potrzeb danego miejsca.

Autor: Jakub Stefankiewicz
One thought on “Jak druk 3D i VR pomagają ocalić ludzkie życie?

Komentowanie jest wyłączone.