Druk 3D w służbie niewidomym i niedowidzącym

Druk 3D w służbie niewidomym i niedowidzącym

Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób osoby niewidome i niedowidzące poznają świat? Albo w jaki sposób prowadzona jest ich edukacja? Ich zmysłem przewodnim, który pozwala uczyć się, a także normalnie funkcjonować im w świecie jest naturalnie zmysł dotyku. To dzięki niemu mogą poruszać się, czytać oraz wykonywać inne codzienne czynności.

Szansa na lepszą jakość życia
Jednym z największych problemów dla niewidomych jest kwestia poruszania się. Z wiadomych względów nie funkcjonują oni jak pełnosprawni ludzie. W sprawnym poruszaniu się muszą wspomagać się specjalnymi laskami, a także wyszkolonymi psami przewodnikami. Jednak te rozwiązania nie zawsze są wystarczające. Co w przypadku podróży do miejsc, których nie znają? Grupa naukowców z Uniwersytetu w New Jersey pochyliła się nad tym problemem i postawiła sobie za cel podniesienie jakości życia tych osób poprzez tworzenie specjalistycznych map mających ułatwić sprawne poruszanie się osobom niewidomym. W swojej pracy postawili oni na druk 3D.

Druk 3D w służbie niewidomym i niedowidzącym 1
GPS zaklęty w plastiku
Pierwszy projekt tzw. beta powstał z myślą o kuracjuszach Centrum im. Josepha Kohn’a (państwowego instytutu, w którym przebywają osoby niewidome). Projekt zbudowany był z 3 części, z których każda prezentowała mapę poszczególnych pięter instytutu, umożliwiając tym samym swobodne poruszanie się po nim.
Ale jak to działa?
Każda z map ma rozmiary nie większe niż klasyczny tablet, dodatkowo dla ułatwienia posiada legendę napisaną językiem Brailla. Proste, a zarazem skuteczne rozwiązanie. Kuracjusze instytutu rozwiązanie to przyjęli z wielki entuzjazmem. Do tej pory posługiwali się jedynie drewnianymi mapami, które nie do końca spełniały ich oczekiwania. Druk 3D znacznie lepiej pozwala im odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości.
Prace trwają
Pozytywne doświadczenia kolegów z USA postanowił wykorzystać niejaki Samuli Kärkkäinen. Stworzył on startup, który ma zająć się seryjną produkcją map 3D dla niewidomych. Każdy zainteresowany będzie mógł wydrukować mapę dowolnego terenu bądź plan budynku.
Prace nad projektem ciągle trwają. Kärkkäinen liczy na pomoc samych użytkowników. Chce on jak najlepiej dostosować produkt do ich wymagań, dlatego każda opinia z zewnątrz jest dla niego na wagę złota.
A wy znacie kogoś, komu może pomóc ta technologia?

Druk 3D w służbie niewidomym i niedowidzącym

Zapraszamy do albumu „Podróże po mapie z drukarką 3D” gdzie pobrać można mapy przygotowana do druku na drukarkach 3D.

Źródło: http://www.3ders.org/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)