Druk 3D receptą na walkę z globalnym ociepleniem?

Druk 3D receptą na walkę z globalnym ociepleniem?

Pamiętacie, jak w jednym z moich pierwszych artykułów na Rabbit Form opisywałem Wam sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej przy użyciu turbin wodnych drukowanych w 3D? Okazuje się, że Turbulent nie jest jedynym w swojej kategorii.

Bez uszczerbku na zdrowiu natury

(Podobno) grozi nam globalne ocieplenie. Rosnąca populacja naszej planety oraz idący za nią wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną nie wychodzą na dobre naszemu środowisku. Naukowcy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych pomysłów, które pozwoliłby zastąpić tradycyjne „brudne” elektrownie (m.in. zasilane węglem czy ropą) i na ich miejsce wprowadzić te pozyskujące „czystą” energię.

Wiatr i słońce to za mało

Eksperci już teraz obawiają się, że same elektrownie słoneczne i wiatrowe nie zaspokoją naszego zapotrzebowania. A musimy pamiętać, że czysta energia to nie tylko kwestia zanieczyszczania powietrza. To również specyfika samej elektrowni, której budowa nie naraża środowiska na niepotrzebne straty.

Druk 3D receptą na walkę z globalnym ociepleniem? design ekologia szybkie prototypowanie

Trzeba postawić na wodę

Bez wątpienia, energia w przyszłości musi być pozyskiwana także za pomocą wody. I wreszcie przechodzimy do meritum. Kwestią tą zajęła się firma Verterra Energy, która już w 2010 roku rozpoczęła prace nad zbudowaniem turbiny wodnej pozwalającej na produkcję prądu. Co istotne, dla firmy ważnym czynnikiem było to, aby jej technologia nie wpływała negatywnie na otaczające środowisko.

I tak powstały Volturnus, czyli…

Turbiny unoszące się w wodzie – naturalnie, drukowane w technologii 3D. Mechanizm działania tego wynalazku jest bardzo prosty. Mianowicie, woda (płynąca nawet bardzo słabym nurtem) napędza turbiny, w ten sposób wytwarzając energię. Zestaw 5 takich turbin, umieszczonych w niewielkiej rzece, jest w stanie wygenerować zasilanie dla blisko 40 gospodarstw domowych.

Druk 3D receptą na walkę z globalnym ociepleniem? 1

Testy, testy

Firma na razie skupia się wnikliwych testach swojego wynalazku. Ich wyniki (przeprowadzone na lokalnych rzekach Minneapolis) dają imponujące rezultaty. Bardzo prawdopodobne, że po ich zakończeniu Verterra Energy postawi na seryjną, komercyjną produkcję turbin.

Źródło: www.3ders.orgProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)