Druk 3D pomaga niepełnosprawnemu kotu

Druk 3D pomaga niepełnosprawnemu kotu

Druk 3D wielokrotnie okazywał się przydatny jeśli chodzi o ułatwianie czy nawet ratowanie życia, zarówno ludzkiego jak i zwierzęcego. Wykorzystanie go do uzupełniania ubytków tkankowych czy też narządowych jest niewątpliwie jednym z najciekawszych zastosowań dla tej technologii. Niejednokrotnie wspominaliśmy o jej zastosowaniach przy tworzeniu protez usprawniających funkcjonowanie człowieka. Przedstawiamy kolejny dowód na to, że druk 3D może być przyszłością dla protetyki.

Kot o imieniu Cassidy, został znaleziony w południowej części Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. W chwili znalezienia zwierzak był bliski śmierci. Był wychudzony i bez tylnych nóg. Urodził się z 4 kończynami, ale tylne stracił zaraz po urodzeniu. Podejrzewa się, że odgryzła je matka, zamiast pępowiny. Cassidy posiadał niezwykłą wolę przetrwania.  Zarażony był również pałeczką okrężnicy (Escherichia coli). Przyszłość małego myszołapa nie wyglądała zbyt różowo.

Po ok 9 tygodniach życia, został znaleziony przez Shelly Roche, właścicielkę Tiny Kittens Society, wieloaspektowej organizacji non-profit, pomagającej niechcianym i porzuconym kotom.
Pomimo złych rokowań, udało mu się przeżyć. Kiedy był już w optymalnej kondycji, potrafił nawet podnosić swoje ciało i za pomocą dwóch kończyn potrafił poruszać się, w sposób przypominający Welociraptora.
Shelly, chciała jakoś ulżyć pupilowi w jego niepełnosprawności. W tym celu stworzyła nawet prowizoryczny temblak, by podnieść tylną część ciała, ale to rozwiązanie nie spełniło pokładanych w nim nadziei. W celu znalezienia rozwiązania problemu, postanowiła poszukać pomocy za pomocą portali społecznościowych.

Druk 3D pomaga niepełnosprawnemu kotu. Cassidy druk 3D Isaiah Walker Josh Messmer pets wheelchair protetyka Shelly Roche Tiny Kittens Society 1

Josh Messmer i Izajasz Walker, uczniowie kanadyjskiej Walnut Grove Secondary School, po zapoznaniu się z prośbą o pomoc, szybko zgłosili się ze swoim pomysłem. By pomóc kotu, Messmer i Walker postanowili skorzystać z technologii druku 3D by zaprojektować i stworzyć wózek inwalidzki dla kociaka. Po zaprojektowaniu kilku prototypów, udało się wydrukować model, który może zostać wykorzystany przez Cassidy do względnie wygodnego poruszania się.

Druk 3D pomaga niepełnosprawnemu kotu. Cassidy druk 3D Isaiah Walker Josh Messmer pets wheelchair protetyka Shelly Roche Tiny Kittens Society 2

On po prostu jest o wiele szczęśliwszy mając tą wolność. Poruszanie się jest czymś, czego nigdy wcześniej nie miał.

-mówi Roche.

Ponieważ kociak rośnie z każdym dniem coraz bardziej, jego wózek wymaga ciągłych modernizacji.
Jak wyglądały pierwsze momenty Cassidy z możecie zobaczyć na poniższym filmiku:

Postępy Cassidy można oglądać także na żywo pod linkiem:
http://livestream.com/tinykittens/cassidy

Źródło:
http://www.3ders.org/articles/20150930-handicapped-kitten-regains-mobility-with-help-from-3d-printed-wheelchair.html
http://www.tinykittens.com/

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Adam RuszkowskiAdam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.