Druk 3D otwiera kosmos przed biznesem?

Druk 3D otwiera kosmos przed biznesem?

Druk 3D krok po kroku staje się codziennością w budowie i tworzeniu urządzeń i części zamiennych. W ciągu dekad technologia, która początkowo służyła do tworzenia prototypów, zmieniła się w prężnie rozwijający się sposób na produkcję elementów większych maszyn a nawet samodzielnych konstrukcji.

Dowodem na to jest firma Rocket Lab, która właśnie pochwaliła się swoim najnowszym wynalazkiem. Electron Launch System to pierwsza, napędzana silnikiem elektrycznym rakieta, która służy do wysyłania małych satelit na orbitę. Wyposażony jest w silnik elektryczny Rutherford, który jest pierwszym silnikiem wydrukowanym niemal w całości na drukarce 3D. Dzięki technologii 3D inżynierom udało się stworzyć wyjątkowo lekką konstrukcję, której czas produkcji został ograniczony do minimum.

Electron Launch System

„W przeszłości koszt i czas oczekiwania na wysłanie małej satelity był ogromny. Kosztował miliony dolarów, wymagał cierpliwości i elastyczności, „Załapanie się” na podróż w kosmos oznaczało miesiące oczekiwania – mówi Peter Beck, CEO z Rocket Lab. – Dzięki naszemu wynalazkowi firmy mogą startować kiedy tylko chcą, płacąc przy tym znacznie mniej. Na tę swobodę czekało wiele firm kosmicznych i z pewnością doprowadzi ona do znaczących i rozległych zmian w sposobie korzystania z technologii satelitarnej w przestrzeni kosmicznej”.

Stało się to dzięki przystępności jaką daje druk 3D. Silnik może zostać wydrukowany w zaledwie 3 dni. Mimo to potrafi wytworzyć prawie jeden megawat energii elektrycznej, którym moglibyśmy zasilić cały kwartał miejski. Połączenie silnika elektrycznego z akumulatorem litowo-polimerowym pozwala rozpędzić turbopompy do niewiarygodnych prędkości.

Silnik Rutherford
Rocket Lab ma zamiar zacząć używać rakiet elektrycznych w celach komercyjnych już w 2016.

„Mimo tego, że prywatyzacja przemysłu kosmicznego ułatwiła dostęp do lotów komercyjnych, kosmos nadal jest niesłychanie trudny do osiągnięcia. Electron jest kolejnym krokiem na drodze do gwiazd. Dzięki temu, że więcej mniejszych firm będzie miało możliwość szybkiego wysłania satelity na orbitę zobaczymy ogromne rozwinięcie technologii komunikacyjnych, co może drastycznie zmienić nasz świat.”

Electron ma jedynie 20 metrów długości i metr średnicy, waży 10,5 tony. Przewidywany koszt wystrzelenia to 4.9 miliona dolarów i może być wykonany w ciągu kilku tygodni od zamówienia.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
3 thoughts on “Druk 3D otwiera kosmos przed biznesem?

Komentowanie jest wyłączone.