Druk 3D na Chrześcijańskim Obozie Technologicznym

Druk 3D na Chrześcijańskim Obozie Technologicznym

Osiem owocnych dni przepełnionych twórczą energią, kreatywnością i zapałem uczestników w pięknych okolicznościach przyrody. To zdanie odzwierciedla zaledwie namiastkę tego, co spotkało nas podczas pierwszej edycji Chrześcijańskiego Obozu Technologicznego, odbywającego się w dniach 1-8 lutego w Wiśle Czarnem.

Kiedy zadzwonił do nas telefon z zaproszeniem do wzięcia udziału i poprowadzenia warsztatów z druku 3D podczas Chrześcijańskiego Obozu Technologicznego, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że czeka nas wspaniała przygoda. Kilka miesięcy wcześniej gościliśmy w wiślańskim Fab Labie, który działa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem gdzie wraz z młodzieżą składaliśmy drukarki 3D. Przyjechaliśmy tam wówczas na zaproszenie Marka Michalika, pastora ewangelickiego i jednocześnie pomysłodawcy przyszkolnego Fab Labu. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się zarazić pasją do druku 3D lokalną społeczność, ale rzeczywistość była taka, że to właśnie Marek zaraził nas swoją energią i z podziwem obserwowaliśmy jego zaangażowanie podczas warsztatów. Nie wspominając już o samej gościnie i cieple, którego doświadczyliśmy podczas pobytu w tej małej miejscowości.

W ten oto sposób wróciliśmy do Czarnego, aby po raz kolejny spotkać się z młodymi ludźmi i wspólnie z Organizatorami zapewnić im najfajniejsze wspomnienia z ferii zimowych. Kiedy dojechaliśmy na miejsce okazało się, że czeka na nas liczna grupa uczestników a ściślej mówiąc- samych chłopaków. Wstępnym założeniem naboru było skompletowanie grupy mieszanej jednak zupełnie nieintencjonalnie obóz przeistoczył się w prawdziwy, męski zlot.

Pierwsze kroki w kierunku prototypowania z drukarką 3D

Wśród bloków tematycznych, które czekały na technologicznych zapaleńców było budowanie dronów, elektronika i programowanie Arduino, warsztaty z realizacji dźwięku, modelowanie 3D w blenderze oraz warsztaty z druku 3D, które przypadły nam w udziale. Podczas codziennych spotkań wprowadziliśmy uczestników w tajniki druku 3D i wspólnie projektowaliśmy rozmaite elementy. Wszystko to odbywało się w duchu prawdziwej współpracy, ponieważ wspólnym celem większości warsztatów było uruchomienie dronów. Tak więc kilka godzin upłynęło nam pod znakiem projektowania części, które miały zasilić te latające maszyny. Wśród tych części znalazły się m.in mocowania do kamer czy obudowy modułu radiowego do aparatury. Praca przyniosła znakomite efekty, zaś jej ukoronowaniem był pierwszy udany lot drona. Nie da się ukryć, że każde spotkanie miało charakter integracyjny, dlatego bardzo szybko między chłopakami zawiązały się przyjaźnie.

Jeden z modeli dronów w trakcie przygotowania

Warto podkreślić wyjątkowy charakter tego obozu. Oprócz tego, że miał na celu rozwijanie zainteresowań w kierunku technologicznym, obfitował też w spotkania pełne refleksji. Wieczorami odbywały się spotkania tematyczne w postaci wykładów, dyskusji i gier edukacyjnych mających na celu przekazanie ważnych, życiowych wartości. Z racji tego, że obóz był zdominowany przez płeć męską była to świetna okazja, aby przekazać chłopakom wiedzę, czym każdy facet powinien się w życiu kierować. Jako obserwator tych spotkań byłam pod ogromnym wrażeniem, jakim zainteresowaniem i pilnością wykazali się Ci młodzi chłopcy.

Wśród licznych atrakcji, które przeplatały się z technologiczną częścią obozu były także wypady narciarskie na pobliskie stoki, narciarstwo biegowe, spacery górskie oraz niezapomniany, wieczorny kulig z pochodniami w pięknej, leśnej scenerii. Okazało się także, że niektórzy są muzycznymi zapaleńcami, dlatego część czasu była zarezerwowana na jam session, którego dźwięki rozbrzmiewały wśród szkolnych korytarzy.

Na obozie nie zabrakło także ciekawych wykładów i dyskusji

Trudno było nam się rozstać z wiślańską sielanką, ale mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy. W tajemnicy możemy Wam zdradzić, że Organizatorzy już planują kolejną edycję Chrześcijańskiego Obozu Technologicznego! Jak tylko pojawi się taka informacja z pewnością o tym napiszemy i zaprosimy do wzięcia w nim udziału. Nie mamy żadnych wątpliwości, że naprawdę warto i że dla Waszych bliskich będzie to niezapomniany, wartościowy czas. Póki co zapraszamy do polubienia FabLabu Wisła Czarne i śledzenia projektów, które są tam realizowane.

My pragniemy serdecznie podziękować za zaproszenie Markowi Michalikowi oraz Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego za zaufanie, którym nas obdarzyli a także wszystkim tym bez których ten obóz nie mógłby istnieć: uczestnikom, opiekunom i  instruktorom, których serdecznie pozdrawiamy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Chrześcijańskiego Obozu Technologicznego 2015:

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Milena PiskorzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.