Dotykowe książki 3D uczą i bawią

Dotykowe książki 3D uczą i bawią

Książki drukowane metodą 3D światło dzienne ujrzały w 2014 roku. Już wtedy był to ogromny krok w dziedzinie rozwoju i edukacji dzieci niewidomych i niedowidzących.

Naukowcy nie próżnowali

Dzięki ich wytrwałości i ciężkiej pracy od tego czasu powstały już niezliczone ilości nowych książek, a także gotowych open source’ów (otwartych oprogramowań) dla wszystkich zainteresowanych i chcących brać czynny udział w rozwoju tej branży.

Zobacz również: Druk 3D dla dzieci, czyli wydrukuj zwierzę

Ale zacznijmy od początku

Projekt został nazwany „Tactile Picture Books Project”. Wybaczcie, że nie podjąłem się tłumaczenia tej nazwy, niestety obawiam się, że w polskiej wersji nie brzmiałoby to zbyt ciekawie. Jego pomysłodawcą był Tom Yeh (profesor Uniwersytetu w Colorado). Tom wraz z grupą studentów pragną stworzyć serię dotykowych książek, które podniosłyby jakość edukacji dzieci niewidomych oraz niedowidzących.

Dotykowe książki 3D uczą i bawią 1

Głównym założeniem im towarzyszącym było niejako przekształcenie grafik 2D i przedstawienie ich w 3D. Książki, które tworzą są połączeniem alfabetu brailla oraz rysunków 3D, tym samym umożliwiają one lepsze wyobrażenie sobie przez dzieci treści w nich przedstawianych.

Coś ekstra

Dodatkowo cały zespół wypracował także specjalną instrukcję, dzięki której każdy, nawet najmniej obeznany w temacie 3D może sam podjąć się druku wybranej książki. Powstała ona głównie z myślą o osobach pracujących z niewidomymi dziećmi (rodzicach, opiekunach czy nauczycielach).

Dla maniaków 3D dodam tylko, że Yeh wraz ze swoją załogą do przygotowania modeli 3D stosowali CraftML (program napisany z myślą o druku dotykowych książek 3D, który został dostarczony przez Sikuli Lab). Jest to typowy open source, więc każdy zainteresowany może dodać do niego „coś od siebie”.

Zobacz również: SolidWorks Apps for Kids – modelowanie 3D dla dzieci

A to nie wszystko

[clickandtweet handle=”” hashtag=”#druk3d” related=”RabbitForm” layout=”” position=””]Druk książek 3D ma przed sobą świetlaną przyszłość.[/clickandtweet] Edukacja dzieci to tylko jeden z wielu elementów tej układanki, albowiem obecnie trwają prace nad seryjna produkcją literatury umożliwiającej swobodne czytanie nut – skierowanej do muzyków dotkniętych problemem ślepoty.

Ja już czekam na kolejne ciekawe doniesienia, a wy?

Źródło: http://www.3ders.org/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Dotykowe książki 3D uczą i bawią

Komentowanie jest wyłączone.