Książki drukowane metodą 3D światło dzienne ujrzały w 2014 roku. Już wtedy był to ogromny krok w dziedzinie rozwoju i edukacji dzieci niewidomych i niedowidzących.
Naukowcy nie próżnowali
Dzięki ich wytrwałości i ciężkiej pracy od tego czasu powstały już niezliczone ilości nowych książek, a także gotowych open source’ów (otwartych oprogramowań) dla wszystkich zainteresowanych i chcących brać czynny udział w rozwoju tej branży.
Zobacz również: Druk 3D dla dzieci, czyli wydrukuj zwierzę
Ale zacznijmy od początku
Projekt został nazwany „Tactile Picture Books Project”. Wybaczcie, że nie podjąłem się tłumaczenia tej nazwy, niestety obawiam się, że w polskiej wersji nie brzmiałoby to zbyt ciekawie. Jego pomysłodawcą był Tom Yeh (profesor Uniwersytetu w Colorado). Tom wraz z grupą studentów pragną stworzyć serię dotykowych książek, które podniosłyby jakość edukacji dzieci niewidomych oraz niedowidzących.
Głównym założeniem im towarzyszącym było niejako przekształcenie grafik 2D i przedstawienie ich w 3D. Książki, które tworzą są połączeniem alfabetu brailla oraz rysunków 3D, tym samym umożliwiają one lepsze wyobrażenie sobie przez dzieci treści w nich przedstawianych.
Coś ekstra
Dodatkowo cały zespół wypracował także specjalną instrukcję, dzięki której każdy, nawet najmniej obeznany w temacie 3D może sam podjąć się druku wybranej książki. Powstała ona głównie z myślą o osobach pracujących z niewidomymi dziećmi (rodzicach, opiekunach czy nauczycielach).
Dla maniaków 3D dodam tylko, że Yeh wraz ze swoją załogą do przygotowania modeli 3D stosowali CraftML (program napisany z myślą o druku dotykowych książek 3D, który został dostarczony przez Sikuli Lab). Jest to typowy open source, więc każdy zainteresowany może dodać do niego „coś od siebie”.
Zobacz również: SolidWorks Apps for Kids – modelowanie 3D dla dzieci
A to nie wszystko
[clickandtweet handle=”” hashtag=”#druk3d” related=”RabbitForm” layout=”” position=””]Druk książek 3D ma przed sobą świetlaną przyszłość.[/clickandtweet] Edukacja dzieci to tylko jeden z wielu elementów tej układanki, albowiem obecnie trwają prace nad seryjna produkcją literatury umożliwiającej swobodne czytanie nut – skierowanej do muzyków dotkniętych problemem ślepoty.
Ja już czekam na kolejne ciekawe doniesienia, a wy?
Źródło: http://www.3ders.org/
One thought on “Dotykowe książki 3D uczą i bawią”