Domy z drukarki 3D już były. Pora na hotele

Domy z drukarki 3D już były. Pora na hotele

Dla miłośników nowoczesnych technologii domy z drukarki 3D nie są już niczym, co wprawiałoby w osłupienie. Teraz projektanci walczą już raczej skalą i rozmachem technologicznym swoich przedsięwzięć. Jak w tym wyścigu wypada drukowana właśnie na Filipinach część Lewis Grand Hotel? Oceńcie sami.

Projekt powstaje w Angeles, mieście położonym na północny zachód od stolicy Filipin – Manili. Budynek będzie stanowić część już istniejącego kompleksu hotelowego. Plany zakładają realizację prywatnego domu, w którym na powierzchni 135 m2 znajdzie się miejsce dla kilku pokoi, łazienki, salon oraz pierwsze na świecie drukowane jacuzzi. Dokładne wymiary 10,5m x 12,5m x 3m (szer.x dłg x wys.).

Lewis Grand Hotel w Angeles
Wykonawcą projektu jest Andrey Rudenko, dla którego domy z drukarki 3D to temat dość dobrze już znany. Rok temu skonstruował on we własnym ogrodzie replikę średniowiecznego zamku, osadzając beton przy pomocy specjalnego, mechanicznego ramienia, które własnoręcznie skonstruował w garażu. Technologia osadzania materiału zastosowana została również i w przypadku filipińskiej realizacji.

Prace na
Jest jednak i coś co ją wyróżnia. Otóż, odmiennie niż miało do miejsce m.in. w przypadku realizacji biurowca w Dubaju, drukowana część Lewis Grand Hotel będzie w pełni użyteczna dla jego klientów. Mamy zatem powód (ja pierwszy), aby wybrać się do Angeles.

Specjalnie zaprojektowana do tej realizacji drukarka przybyła na Filipiny wprost ze Stanów Zjednoczonych. Beton użyty do wydruku jest lokalnego pochodzenia. Jednym z jego komponentów jest piasek powstały z pyłu wulkanicznego, który – choć dość trudny w użyciu – świetnie sprawdza się pod względem wytrzymałościowym. Rudenko uważa, że upowszechnienie tej technologii konstruowania budynków mogłoby zredukować koszty budowy nawet o 60%.

Część wydrukowanych ścian
Pierwsze jacuzzi wydrukowane w 3D
Domy z drukarki 3D stały się faktem
Źródło: www.3dnatives.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina
4 thoughts on “Domy z drukarki 3D już były. Pora na hotele

Komentowanie jest wyłączone.