Domy 3D z Dubaju. Pieśń przyszłości, czy całkiem realna rzeczywistość?

Domy 3D z Dubaju. Pieśń przyszłości, czy całkiem realna rzeczywistość?

Jeszcze kilka lat temu druk 3D traktowany był, jak kolejna fanaberia, czy też zwykły „gadżet”. Minął jakiś czas i chyba wszyscy zgodzimy się, że część branż nie wyobraża sobie dalszego funkcjonowania bez użycia technologii 3D. Powoli do tej kategorii będziemy mogli zaliczyć również budownictwo…

Domy z drukarki 3D już były. Pora na hotele

Dubaj na prowadzeniu

Ze wszystkich budynków, które powstaną w Dubaju do 2030 roku, aż 25% stanowić będą te zbudowane metodą druku 3D. Pierwsza okazja ku temu pojawi się już podczas budowy biurowca noszącego nazwę „Muzeum Przyszłości”. Wykonawcą tego właśnie projektu jest wyspecjalizowana firma pochodząca z Chin, która zasłynęła tym, iż w ciągu zaledwie jednej doby zbudowała 10 domów, oczywiście używając do tego technologii druku 3D.

Materiał, czyli jak to jest zrobione?

Do budowy nie używa się plastiku. Nikt też nie pokusił się o wynalezienie płynnych cegieł czy pustaków. Dlatego, aby stworzyć dom 3D stosuje się substancję powstałą na bazie odpadów budowlanych oraz szybkoschnącego cementu. Na ten moment tylko takie połączenie pozwala na szybkie, sprawne i bezpieczne (chyba) wznoszenie budynków.

Domy 3D, pieśń przyszłości, czy całkiem realna rzeczywistość? 1

Jedno „ale”

Druk 3D stawia swoje pierwsze kroki w budownictwie. Zrozumiałe jest to, że nikt nie jest w stanie zagwarantować, jak spisywać się będą budynki powstałe w tej technologii. Żaden z ekspertów nie daje również gwarancji na długowieczność tego typu konstrukcji.

Domy 3D z Dubaju. Pieśń przyszłości, czy całkiem realna rzeczywistość? domy 3D

To dopiero początek

3D to z pewnością przyszłość naszego budownictwa. Pozwala skrócić czas oczekiwania na wymarzone lokum, a co za tym idzie, zniwelować także koszty.

“We have a long term strategy for 3D printing and by 2030 we will print 25% of Dubai’s buildings using this technology”  – napisał na Twitterze Sheikh Mohammed

Drukowane domy stanowią jedynie pierwszy krok w długoterminowej strategii innowacji Dubaju. Zaraz po nich w kolejce czeka produkcja samochodów oraz ubrań – naturalnie w technologii 3D.

Domy 3D z Dubaju. Pieśń przyszłości, czy całkiem realna rzeczywistość? domy 3D 1Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)