Diamond Hotend: nadchodzi kolorowy druk 3D na każdą kieszeń?

Diamond Hotend: nadchodzi kolorowy druk 3D na każdą kieszeń?

Każdy miłośnik druku 3D chciałby posiadać drukarkę 3D, która ma możliwość drukowania w wielu kolorach i materiałach. Do tej pory problemem były ceny, które w porównaniu do normalnych drukarek były znacznie wyższe. Może się jednak okazać, że już niedługo będzie to przeszłość.

Serwis RepRap.me ma w planach produkcję wielokolorowej i wielomateriałowej drukarki 3D, której cena nie będzie wprawiać w osłupienie. Jak to możliwe? Sposobem na obcięcie kosztów ma być dysza, która właśnie zadebiutowała na Kickstarterze. Przyrząd o dźwięcznej nazwie „Diamond Hotend” (diamentowa super końcówka) to pojedyncza dysza potrafiąca drukować w kolorze, która ma być nie tylko przyjazna dla użytkownika, ale i oferować szybki druk.
Przedmioty wydrukowane przy pomocy Diamond Hotend
Do tej pory mogliśmy przebierać w drukarkach z możliwością druku w wielu kolorach i materiałach, jednak urządzenie RepRap.me jest inne. Jego wyjątkowość polega na zmieszczeniu wszystkich elementów w jednym urządzeniu. Do dyszy przymocowane są trzy różne kanaliki, zamiast jednego. Pozwala to doprowadzać trzy różne materiały lub kolory.

Gdy chcemy coś wydrukować w dwóch kolorach, drukarka po prostu wybiera odpowiedni kanalik. Dzięki temu uzyskujemy coś, co w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami jest:
• bardziej precyzyjne;
• potrafi drukować w 3 różnych kolorach i materiałach;
• miesza kolory;
• minimalizuje straty materiału.
RepRap.me zachęca do wspierania ich na Kickstarterze
Do tej pory twórcy przetestowali 5 materiałów, którymi na zmianę może drukować „Diamond Hotend”, są to:
• PLA
• ABS
• HIPS
• FLEX
• PETG
Oczywiście całość wymaga odpowiedniej płyty głównej wspierającej potrójne wytłaczarki. Twórcy polecają RUMBĘ.

Jeśli zdecydujemy się wspierać RepRap.me na Kickstarterze, możemy liczyć na różne „nagrody”. Za 115 zł dostaniemy samą końcówkę; 3052 zł kosztować nas będzie całe urządzenie wraz z drukarką Prusa i3 3D, natomiast za ponad 9500 zł otrzymamy pakiet premium, w którego skład wchodzić będzie drukarka bq Witbox ulepszona o „Diamond Hotend” i płytę główną RUMBA.

Twórcy do 1 maja mają nadzieję zebrać 150000 koron duńskich (około 82000 zł). Urządzenie zostało już w pełni zaprojektowane i przetestowane, pieniądze potrzebne są do rozpoczęcia produkcji masowej.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala