Diamond Hotend: nadchodzi kolorowy druk 3D na każdą kieszeń?

Diamond Hotend: nadchodzi kolorowy druk 3D na każdą kieszeń?

Każdy miłośnik druku 3D chciałby posiadać drukarkę 3D, która ma możliwość drukowania w wielu kolorach i materiałach. Do tej pory problemem były ceny, które w porównaniu do normalnych drukarek były znacznie wyższe. Może się jednak okazać, że już niedługo będzie to przeszłość.

Serwis RepRap.me ma w planach produkcję wielokolorowej i wielomateriałowej drukarki 3D, której cena nie będzie wprawiać w osłupienie. Jak to możliwe? Sposobem na obcięcie kosztów ma być dysza, która właśnie zadebiutowała na Kickstarterze. Przyrząd o dźwięcznej nazwie „Diamond Hotend” (diamentowa super końcówka) to pojedyncza dysza potrafiąca drukować w kolorze, która ma być nie tylko przyjazna dla użytkownika, ale i oferować szybki druk.
Przedmioty wydrukowane przy pomocy Diamond Hotend
Do tej pory mogliśmy przebierać w drukarkach z możliwością druku w wielu kolorach i materiałach, jednak urządzenie RepRap.me jest inne. Jego wyjątkowość polega na zmieszczeniu wszystkich elementów w jednym urządzeniu. Do dyszy przymocowane są trzy różne kanaliki, zamiast jednego. Pozwala to doprowadzać trzy różne materiały lub kolory.

Gdy chcemy coś wydrukować w dwóch kolorach, drukarka po prostu wybiera odpowiedni kanalik. Dzięki temu uzyskujemy coś, co w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami jest:
• bardziej precyzyjne;
• potrafi drukować w 3 różnych kolorach i materiałach;
• miesza kolory;
• minimalizuje straty materiału.
RepRap.me zachęca do wspierania ich na Kickstarterze
Do tej pory twórcy przetestowali 5 materiałów, którymi na zmianę może drukować „Diamond Hotend”, są to:
• PLA
• ABS
• HIPS
• FLEX
• PETG
Oczywiście całość wymaga odpowiedniej płyty głównej wspierającej potrójne wytłaczarki. Twórcy polecają RUMBĘ.

zaprojektujemy szkolenie z druku 3d dla twojej firmy

Jeśli zdecydujemy się wspierać RepRap.me na Kickstarterze, możemy liczyć na różne „nagrody”. Za 115 zł dostaniemy samą końcówkę; 3052 zł kosztować nas będzie całe urządzenie wraz z drukarką Prusa i3 3D, natomiast za ponad 9500 zł otrzymamy pakiet premium, w którego skład wchodzić będzie drukarka bq Witbox ulepszona o „Diamond Hotend” i płytę główną RUMBA.

Twórcy do 1 maja mają nadzieję zebrać 150000 koron duńskich (około 82000 zł). Urządzenie zostało już w pełni zaprojektowane i przetestowane, pieniądze potrzebne są do rozpoczęcia produkcji masowej.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala