Czwarta rewolucja przemysłowa – fourth industrial revolution

Czwarta rewolucja przemysłowa – fourth industrial revolution

Stoimy na krawędzi czwartej rewolucji technologicznej, która zasadniczo zmieni sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i odnosimy się do siebie nawzajem. W swojej skali, zakresie i złożoności transformacja nie będzie podobna do tych jakie kiedykolwiek doświadczyła ludzkość.

Istnieją trzy powody dzięki, którym dzisiejsze zmiany i nowinki technologiczne reprezentują nie tylko przedłużenie Trzeciej Rewolucji Przemysłowej ale raczej pojawienie się Czwartej Rewolucji Przemysłowej a są nimi prędkości zmian, zasięgu zmian i wpływ na systemy przemysłowe, polityczne i społeczne.

Czwarta rewolucja przemysłowa - fourth industrial revolution

Możliwości miliardów osób podłączonych za pomocą urządzeń mobilnych, o niespotykanej mocy obliczeniowej, pojemności dyskowej i dostępie do wiedzy są nieograniczone. Te możliwości zostaną zwielokrotnione przez pojawiające się przełomowych odkryć technologicznych w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, robotyka, internet of things, autonomiczny transport, druk 3D, nanotechnologia, biotechnologia, nauki o materiałach, magazynowanie energii.

Nie wiemy jeszcze, jak to się rozwinie, ale jedno jest pewne: zmiana musi być zintegrowana i kompleksowa, obejmująca wszystkie zainteresowane strony globalnego ustroju, od sektora publicznego i prywatnego po środowisko akademickie i społeczeństwo obywatelskie.

Klaus Schwab w książce z 2017 roku pokusił się o wskazanie 22 punktów przełomowych, które mają być oznaką, że funkcjonujemy w epoce czwartej rewolucji przemysłowej.

Czwarta rewolucja przemysłowa - fourth industrial revolution 2Kilka przykładów :

  • Zostanie wyprodukowany pierwszy samochód w 3D
  • 10% noszonych ubrań będzie podłączonych do Internetu
  • W aptece zaczną obsługiwać nas roboty
  • Pojawi się pierwszy dostępny w sprzedaży telefon komórkowy w formie implantu
  • Powstanie pierwsze miasto o liczbie mieszkańców przekraczającej 50 tysięcy pozbawione świateł drogowych
  • Stanowisko członka zarządu po raz pierwszy pełnić będzie sztuczna inteligencja

Czwarta rewolucja przemysłowa – Wpływ na ludzi

Czwarta rewolucja przemysłowa - fourth industrial revolution 1Czwarta rewolucja przemysłowa zmieni w końcu nie tylko to, co robimy, ale także to, kim jesteśmy. Wpłynie to na naszą tożsamość i wszystkie związane z nią kwestie: nasze poczucie prywatności, nasze pojęcie własności, nasze wzorce konsumpcji, czas poświęcony na pracę i wypoczynek, oraz sposób, w jaki rozwijamy nasze kariery, rozwijamy nasze umiejętności, spotykamy ludzi, i pielęgnuj relacje. To już zmienia nasze zdrowie i prowadzi do „ilościowego” ja, i wcześniej, niż sądzimy, że może prowadzić do powiększenia człowieka.

Kolejna epoka to epoka zanikania bariery ludzie/maszyny

Według raportu przygotowanego przez McKinseya jedynie 5 proc. pracy wykonywanej w tej chwili może zostać w pełni zautomatyzowana. Jednak w ramach codziennej pracy do pewnego stopnia zautomatyzowane może być nawet 30 proc. zadań. Mowa tutaj o „Rewolucja AI: jak sztuczna inteligencja zmieni biznes w Polsce” to najnowszy raport McKinsey & Company, przygotowany we współpracy z miesięcznikiem „Forbes”.

Holenderski bank ING zamierza w najbliższym czasie zwolnić 5800 pracowników, których zastąpić mają maszyny. Z podobnym rozmachem do cyfrowej transformacji podchodzi niemiecki Commerzbank, który do 2020 roku zamierza zautomatyzować nawet 80 proc. procesów biznesowych. Commerzbank ogłosił swój plan już w 2016 roku, nazwano to „Commerzbank  4.0”.

Według raportu Nomura Research Institute z 2015 r. prawie połowa wszystkich miejsc pracy w Japonii mogła zostać wykonana przez roboty do 2035 r. Matsuo Toyojun z University of Tokyo  pracował z profesorem Michaelem Osbornem z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który wcześniej badał tę samą sprawę zarówno w USA, jak iw Wielkiej Brytanii. Zespół NRI zbadał ponad 600 miejsc pracy.Pasjonat nowoczesnych technologii i myśli twórczej. Projektant form przemysłowych i eksperymentator.