Cukier jako sposób na poprawę przyczepności wydruków 3D [VIDEO]

Cukier jako sposób na poprawę przyczepności wydruków 3D [VIDEO]

Kapton, klej w sztyfcie, niebieska taśma malarska i lakier do włosów. Co łączy te wszystkie rzeczy? Bardzo często są one wykorzystywane przez drukarzy 3D jako „kleje”zwiększające przyczepność wydruków na drukarkach 3D w technologii FDM. Niedawno jednak na kanale Mysimplefix na YouTube pojawił się filmik, pokazujący, że także cukier może pełnić taką samą funkcję.

Drukarze 3D dość często eksperymentują, zanim znajdą najlepszą metodę na to, aby wydruki dobrze przywierały do stołu. Istnieje kilka produktów, które ułatwiają to zadanie a należą do nich np. kapton, niebieska taśma malarska, czy klej w sztyfcie. Niektórzy stosują zawiesinę acetonu, zmieszaną z kawałkiem ABS, podczas drukowania z użyciem ABS. Jeszcze inni twierdzą, że najlepsze rezultaty daje po prostu powierzchnia czysta niczym lustro. Tymczasem na kanale Mysimplefix na Youtube przeprowadzono eksperyment z użyciem zwykłego cukru. Sposób postępowania i efekty możecie obejrzeć na filmie poniżej:

Zobacz także: Drukowane 3D pomoce dla osób z artretyzmem

 

Źródło: 3ders.org ; youtube.com

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.