Co łączy medycynę i druk 3D?

Co łączy medycynę i druk 3D?

Personalizacja to słowo klucz. Coraz częściej widziana, jako standard w leczeniu pacjentów. Można powiedzieć, że wprowadzenie technologii 3D, dało medycynie dodatkowego „kopa”, dzięki któremu dziedzina ta jest w stanie rozwijać się znacznie szybciej.

Druk 3D pozwala medycynie wznieść się poziom wyżej

Prognozy mówią, że rynek kosmetyków oraz medycyny estetycznej tylko do końca 2019 roku będzie warty blisko 27 miliardów dolarów. Całkiem sporo, prawda? Kawałek tego tortu przypadnie również na technologie 3D, coraz powszechniej stosowane w medycynie.

Zobacz również: Polscy naukowcy zbudowali w pełni funkcjonalne serce 3D 

Nikt z nas nie jest taki sam

Inna budowa w operacjach plastycznych, czy rekonstrukcyjnych wymaga zastosowania różnych implantów. Każdy przypadek jest odmienny, dlatego podczas zabiegów stosuje się różne narzędzia – jak najlepiej dopasowane do danego pacjenta. Tak ważna w tej dziedzinie jest personalizacja, a co za nią idzie – zastosowanie 3D.

Zobacz również: Ręka z plastiku, czyli proteza w technologii 3D

Nowoczesne technologie pozwalają na dokładne zaprojektowanie implantów, protez, czy też narzędzi dopasowanych do indywidualnych przypadków. Tym samym znacznie ułatwiając operacje, okres rehabilitacji oraz dalsze funkcjonowanie pacjentów w normalnym życiu. Światowy rynek chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej wzrośnie do $ 27 miliardów w 2019 roku, według raportu Research and Markets.

Zobacz również: Gorset wydrukowany w 3D pomaga leczyć skoliozę

Co rozwija się najszybciej?

Technologia 3D obecna jest prawie na każdym kroku. Jednak w najbliższym czasie, według ekspertów, najbardziej odznaczy się na 2 dziedzinach:

  1. Produkcja oraz wykorzystanie laserów chirurgicznych, albowiem w tym aspekcie pacjenci mają coraz większe wymagania. Aby zaspokoić ich potrzeby, specjaliści dwoją się i troją, by użycie lasera stawało się coraz mniej inwazyjne i nie pozostawiało po sobie żadnych śladów.
  2. Medyczna odzież – czyli ubrania, które pozwalają w krótkim czasie po operacji, dojść pacjentom do pełni sił. Ubrania te muszą być jak najlepiej dopasowane do indywidualnych preferencji, dlatego istnieje tu ogromne pole do popisu zwłaszcza dla technologii skanowania 3D.

Co łączy medycynę i druk 3D?

Pamiętajmy, że poza względami czysto kosmetycznymi, jak poprawa czy korekcja urody, technologia 3D może pomagać również w dużo poważniejszych przypadkach. I chyba taki powinien być jej główny cel.

Zobacz również: Budżetowy inkubator 3D dla noworodków. I Ty możesz pomóc go udoskonalić!

Źródło: openbiomedical.orgProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)