Co dalej z wirtualną rzeczywistością?

Co dalej z wirtualną rzeczywistością?

Wiecie już, skąd wzięła się idea wirtualnej rzeczywistości i jak wygląda świat najnowszych technologii VR. A co z dostępnością tańszych rozwiązań?

A może coś tańszego?

Wszystkie zestawy, które opisywałem w poprzednich artykułach, jak to przystało na nowe technologie są drogie. Oculus i HTC wymagają dodatkowo mocnych komputerów. A i gier/aplikacji VR nie jest jeszcze dużo.

Zobacz również: VRClay – nowatorska metoda modelowania w wirtualnej rzeczywistości w okularach Oculus Rift. Czy stanie się hitem w połączeniu z drukiem 3D?

Ciekawym pomysłem wykazało się Google, które stworzyło kartonikowe gogle VR. Po samodzielnym złożeniu pudełka i umieszczeniu w środku smartfonu (z żyroskopem) otrzymujemy namiastkę gogli VR. Co ciekawe, Google Cardboard pozwala odczuć głębię i obraz jest (w zależności od smartfona) niezłej jakości. Koszt najtańszych cardboardów to ok. 12zł.

Zobacz również: Wirtualna rzeczywistość – od idei po wdrożenie

google cardboard wirtualna rzeczywistość

Google cardboard. Źródło: developers.google.com

Składanie gogli cardboard czyli ekonomiczna wirtualna rzeczywistość:

Cardboard okazał się strzałem w dziesiątkę. Na świecie szybko sprzedano kilka milionów sztuk, dzięki czemu wirtualna rzeczywistość szybko się rozprzestrzenia. Potencjał dostrzegło wiele firm,  które zaczęły produkować własne odmiany cardboardów. Inne wykorzystują pomysł do promocji swojej marki np. Coca Cola czy McDonald:

W sprzedaży są także tanie headsety „imitujące” Samsung Gear- po umieszczeniu w środku smartfona możemy cieszyć się wirtualną rzeczywistością. Jest to rozwiązanie trwalsze od gogli cardboard, ma jednak pewne wady takie jak mały kąt widzenia. Ceny oscylują w granicach 100zł.

headset virtual reality

Modecom Blaze. Źródło: modecom.com

Ciekawym rozwiązaniem są też minimalistyczne „gogle”, składające się tylko z soczewek i ramki. Dają one możliwość odczucia głębi, mieszczą się w kieszeni. Problemem jest tutaj tylko światło zewnętrzne, nieco pogarszające obraz.

gogle wirtualnej rzeczywistości

Homido Mini

Co dalej z wirtualną rzeczywistością?

Jak potoczą się dzieje wirtualnej rzeczywistości? Czy na dobre zagości w naszych domach, jak szybki internet czy telefony komórkowe? Na pewno warto śledzić postępy związane z technologią wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Musimy mieć świadomość, iż postęp w tej dziedzinie niesie ze sobą ogromne zagrożenie. Umiejętność oszukiwania wszystkich zmysłów, którą właśnie posiedliśmy, może doprowadzić do końca cywilizacji. Wizja z filmu Matrix może spełnić się szybciej, niż nam się wydaje…

Zobacz również: Przełomowy moment dla cywilizacji VR
2 thoughts on “Co dalej z wirtualną rzeczywistością?

Komentowanie jest wyłączone.