„Cloud Pergola” – niesamowita instalacja drukowana 3D na Biennale Architektury w Wenecji

„Cloud Pergola” – niesamowita instalacja drukowana 3D na Biennale Architektury w Wenecji

Chorwacja zaprezentowała na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji największą na świecie i najbardziej złożoną instalację drukowaną 3D. Pawilon o nazwie „Cloud Pergola / The Architecture of Hospitality”, nawiązuje do przestrzeni gościnności, środowiska, automatycznego projektowania i roli architektury w XXI wieku.

„Cloud Pergola”, oparty na tradycyjnej pergoli pawilon, składa się z trzech części. Główną instalacją jest „Cloud Drawing”, autorstwa architektki Alisy Andrašek we współpracy z Bruno Juričiciem. Matematycznie wychwytując złożoność i piękno tworzenia chmur, instalacja „integruje specyficzne dla miejsca dane środowiskowe w syntezę formy, postaci, postawy, tektoniki, porowatości i efektu świetlnego”.

Zobacz także: Modern Ornamental, projekt wspomagający ratowanie dziedzictwa architektonicznego

"Cloud Pergola" - niesamowita instalacja drukowana 3D na Biennale Architektury w Wenecji

Zobacz także: Immensa Technology Labs złożyła pierwszy patent dla form budowlanych, drukowanych 3D

Instalacja „Cloud Drawing” mierzy 3,3 m wysokości i zajmuje powierzchnię 57,6 m2, co sprawia, że ​​jest to jedna z największych i najbardziej złożonych struktur na świecie, która w całości jest drukowana w 3D. Została ona wykonana z około 300 kilogramów biodegradowalnego tworzywa sztucznego. Przypomina chmurę i składa się z wokseli, zorientowanych wzdłuż pola wektorów.

"Cloud Pergola" - niesamowita instalacja drukowana 3D na Biennale Architektury w Wenecji 1

Aby opracować prostą sekwencję montażową dla złożonego i delikatnego dzieła, które ma odbyć trasę po różnych przestrzeniach wystawienniczych po zakończeniu Biennale w Wenecji w 2018 roku, Arup współpracował z firmą Ai-Build. Skira Architectural Lighiting natomiast, opracowała programowalny, dynamiczny projekt światła.

"Cloud Pergola" - niesamowita instalacja drukowana 3D na Biennale Architektury w Wenecji 2

„Chorwacki pawilon stoi na czele informatyki i robotyki w architekturze „- napisał krytyk architektury, Bart Lootsma. Jest podziwiany – poza technologiczną innowacją – za eleganckie, efemeryczne i poetyckie doświadczenie. Czy pergola w swojej funkcji filtrowania słońca nie jest idealną symulacją chmur? Mam nadzieję, że pewnego dnia spotkam się z taką przewiewną strukturą, a może nawet większą w gorący dzień na chorwackim wybrzeżu. „- dodał na zakończenie swojej recenzji Lootsma.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.