Chińczycy zbudowali latającą drukarkę 3D. Zobacz jak działa „Fly Elephant”.

Chińczycy zbudowali latającą drukarkę 3D. Zobacz jak działa „Fly Elephant”.

Chiński producent drukarek 3D, „3D DediBot” zaprezentował latającą -tak, latającą- drukarkę 3D podczas TCT Asia 2018. Drukarka o nazwie „Fly Elephant” jest  obecnie w fazie koncepcyjnej, teoretycznie jednak – jak twierdzą jej twórcy – może drukować struktury o nieograniczonych rozmiarach.

Latające rzeczy zawsze będą zwracać uwagę. Kilka dni temu duet projektantów Dolce & Gabbana przewrócił świat mody do góry nogami, zastępując modelki dronami, które prezentowały torebki. Teraz zaś wszystkich techmaniaków elektryzuje informacja o drukarce 3D, która może drukować w powietrzu. Firma nazywa się DediBot, a koncepcja jej latającej drukarki 3D nosi nazwę Open-ended Additive Manufacturing (OAM), ponieważ każda oś jest ograniczona tylko żywotnością baterii drona, a nie fizycznymi ograniczeniami obudowy drukarki.

Chińczycy zbudowali latającą drukarkę 3D...i to działa! 1

Podstawową zasadą OAM, jak twierdzi DediBot, jest „używanie UAV jako jednostek wykonawczych do druku, przy zachowaniu bardzo wysokiej dokładności drukowania, aby osiągnąć szybkie prototypowanie dużych struktur”. Brzmi to dość szaleńczo, ale być może właśnie w tym szaleństwie jest metoda i w przypadku dużych, nietypowych obiektów „Fly Elephant” znajdzie zastosowanie.

Najnowszy, funkcjonalny prototyp DediBot jest obecnie prezentowany podczas TCT Asia 2018. Firma, która z pewnością nie jest pozbawiona ambicji, twierdzi, że jej technologia druku 3D dronów może być używana do tworzenia struktur w przestrzeni kosmicznej, dużych budynków a nawet podwodnych konstrukcji.

Chińczycy zbudowali latającą drukarkę 3D...i to działa!

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.