Byliśmy na II edycji konferencji pt:” Drukowanie 3D przyszłością w medycynie”

Byliśmy na II edycji konferencji pt:” Drukowanie 3D przyszłością w medycynie”

Entuzjaści i sceptycy technologii druku 3D. Przedstawiciele środowisk lekarskich, uczelni wyższych oraz innych branż. Wszystkie te osoby zebrały się w ubiegłą sobotę w Centrum Konferencyjnym Cemed w Warszawie aby wziąć udział w konferencji pt: „Drukowanie 3D przyszłością w medycynie”. Rabbit Form miał przyjemność uczestniczyć w konferencji jako patron medialny.

II edycję konferencji na temat przyszłości zastosowania trójwymiarowych wydruków w medycynie można uznać za bardzo udaną. Dopisali nie tylko słuchacze, ale także znakomici eksperci różnych specjalizacji medycznych.

Koordynatorem konferencji był Prof. nzw. dr hab. Wojciech Święszkowski, który wygłosił jednocześnie wykład na temat perspektyw zastosowania zaawansowanych technologii druku 3D w medycynie.

Wśród tematów, które zostały szeroko omówione w trakcie spotkania były między innymi:

– protezy „custom made”, aspekty wykorzystania druku 3d w medycynie regeneracyjnej czy też blok poświęcony bioimplantom do regeneracji ubytków tkanki kostnej, wytwarzanych z zastosowaniem drukarek 3D. Interesująca okazała się także część poświęcona planowaniu zabiegów ortopedycznych z wykorzystaniem druku przestrzennego.

DSC_1570

Moją szczególną uwagę zwróciło wystąpienie dr-a n. med. Łukasza Krakowczyka z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej – Curie w Gliwicach. Opowiadał on o zastosowaniach modelu 3D w chirurgii rekonstrukcyjnej na przykładzie doświadczeń gliwickiego szpitala. Przy tej okazji należy wspomnieć, że to właśnie specjaliści z tej placówki zmierzyli się z arcytrudnym zadaniem przeszczepu twarzy pacjenta, który – literalnie – stracił twarz w wyniku wypadku w kamieniołomach. To pierwszy na świecie przeszczep twarzy, który był konieczny dla uratowania życia pacjenta. Operację, która trwała 26h przeprowadził trzynastoosobowy zespół. Zakończyła się sukcesem.

Rolą trójwymiarowej drukarki w tym przypadku było stworzenie modeli, które ułatwiły lekarzom zaplanowanie zabiegu i weryfikację położenia przeszczepianych tkanek.

image-74d4975f36024ccc3bc584a5f02c5d8913013c55eadec160d33a1d7604a902cf-V

Stoisko firmy Bibus Menos, którzy także brali udział w konferencji

Tegoroczna edycja została wzbogacona o bloki tematyczne, które były poświęcone drukowi 3D w stomatologii oraz praktycznym zastosowaniom tegoż w weterynarii. W przypadku pierwszego z nich, prezentacji towarzyszyły zdjęcia i filmiki z zabiegów, które były przeznaczone dla widza o wyjątkowo mocnych nerwach. Dokładniej chodziło o szczegółowe pokazanie faz wstawiania implantu zęba. Niestety, przez część tego wykładu musiałam mieć zamknięte oczy i jedynie wsłuchiwałam się w komentarze specjalisty. Widok wwiercania się w dziąsła i nadmierny rozlew krwi na ekranie pokonał mnie i zwyczajnie uniemożliwił uważne uczestnictwo. Na koniec każdego z wystąpień była możliwość zgłębienia tematu poprzez zadawanie pytań ekspertom. Konferencję zwieńczył wykład dr-a n. med. Artura Kamińskiego, Dyrektora Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek na temat druku 3D a bankowania tkanek i komórek.

DSC_1626

Zastosowanie druku 3D w stomatologii

Z niecierpliwością czekam na przyszłoroczną edycję konferencji oraz na nowe zagadnienia, które się na niej pojawią. Kto wie czym jeszcze zaskoczy nas technologia druku przestrzennego w dziedzinie medycyny. Jeden rok rozwoju tej technologii to niemalże epoka w której wiele rzeczy ulega dynamicznej zmianie. Pozostaje mieć nadzieję, że specjaliści z innych obszarów Polski także dostrzegą korzyści płynące z tej nowej technologii. Jak wynika z prezentowanych doświadczeń lekarzy, stworzenie modelu 3D pozwala choćby na dokonanie symulacji skomplikowanego zabiegu. Niemniej, mam nadzieję, że kolejna konferencja przyciągnie równie dużą ilość zainteresowanych i sprowokuje kolejne dyskusje wokół tematyki druku 3D.  Już dziś na nią serdecznie zapraszam w imieniu Organizatorów i własnym.

 Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Milena Piskorz

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.