Borealis – nowa era wydruków 3d z metalu

Borealis – nowa era wydruków 3d z metalu

Drukowanie 3D z metalu nie jest żadnym novum, jednak do tej pory na czerpanie korzyści z tego dobrodziejstwa pozwalały sobie głównie duże firmy. Mimo to ostatnia dekada przyniosła dość zaawansowany rozwój tej technologii. Swoją cegiełkę chce tu dołożyć „Prima Industrie” – włoska firma specjalizująca się w wysokoenergetycznych laserach, która właśnie prowadzi prace nad nowym, lepszym i bardziej rozwiniętym systemem metalowego druku 3D.

Prototyp Borealis 2016
Założeniem prowadzonego przez „Prima Industrie” projektu o nazwie Borealis jest stworzenie drukarki 3D, która dzięki wykorzystaniu 5 różnych sposobów drukowania przestrzennego będzie w stanie stworzyć części o gabarytach 2000 cm3 w zaledwie godzinę. Najważniejszym elementem maszyny ma być hybrydowy laser, który pozwoli połączyć dwa efektywne źródła laserowe, jedno zajmujące się spiekaniem metalowego proszku oraz drugie – odpowiedzialne za usuwanie niedoskonałości i wygładzanie powierzchni.

Schemat maszyny drukującej

„Chcielibyśmy pokazać, że możemy znieść obecne ograniczenia, które towarzyszą wydrukom z metalowych komponentów. Do połowy 2016 roku mamy zamiar podjąć decyzje dotyczące naszego udziału w rynku druku 3D. Do tego czasu powinniśmy już wiedzieć, w jakim stopniu rozwinie się nasza nowa technologia. Projekt przewiduje zbudowanie modelu, który powinien być gotowy w połowie przyszłego roku. Działający prototyp ma zostać zbudowany do 2019”- Mówi Ezio Basso, prezes Prima Power.

Drukarki będą w stanie drukować obiekty o wymiarach od 250x250x250 mm do 4500x2500x1000 mm. Dzięki zastosowaniu trzystopniowego procesu rozgrzewania proszku stworzone konstrukcje mają być wyjątkowo lekkie.

„Borealis ma zwiększyć efektywność drukowania, a także zmniejszyć ilość energii potrzebnej podczas druku. Szacuje się, że w zestawieniu z najpopularniejszymi obecnie technologiami zużycie energii będzie aż o 40% mniejsze. Do tego drukarki będą także w stanie tworzyć mikrotekstury i mikrootwory na powierzchni drukowanych przedmiotów. A to wszystko przy 75 % spadku zużycia materiałów.”

Producenci zakładają, że uda im się znacząco zmniejszyć zużycie energii
Maszyna ma zostać także wyposażona w coś na kształt bębna rewolwerowego, za sprawą którego użytkownik będzie mógł wykorzystać kilka rodzajów materiałów/proszków podczas jednego drukowania. Ułatwi to tworzenie kompozytów, a także – dzięki łączeniu materiałów – pozwoli na tworzenie obiektów o zróżnicowanych właściwościach.

Etapy powstawania projektu Borealis
Prace nad projektem mają potrwać aż do 2019 roku, obecnie drukarki mogą drukować większe obiekty (do 1500mm długości) z prędkością 300 gramów na godzinę, oraz mniejsze obiekty (do 250mm długości) z prędkością 700 g/h. Ostatecznie drukarki mają osiągnąć 2000g/h przy obiektach sięgających nawet 2000mm długości.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala