Björk w świecie druku 3D. Zaskakująca kreacja piosenkarki

Björk w świecie druku 3D. Zaskakująca kreacja piosenkarki

O zamiłowaniu Björk do odjazdowych wręcz kreacji wiedzą nie tylko jej najwierniejsi fani. Islandzka piosenkarka nie raz zaskakiwała oryginalnością swoich strojów i wszystko wskazuje na to, że zamierza tę tradycję pielęgnować.

Ci z was, którzy znają twórczość Björk, pamiętają z pewnością jej nietuzinkowe stylizacje w teledyskach do utworów „Moon” czy „Mutual Core” . Artystka szokowała zresztą nie raz ani nie dwa. Jej twórczość trudno zaszufladkować, a wszystko, co robi – niezależnie od tego czy się podoba odbiorcom, czy też nie – nosi znamiona pewnej wyjątkowości.

Nie inaczej jest i teraz. Tym razem sprawcą zamieszania są najnowsze technologie. O tym, że Björk stworzyła pierwszy w historii album w wirtualnej rzeczywistości, pisaliśmy już wcześniej. Na VR się jednak nie skończyło. Oczom publiki zgromadzonej na koncercie w Tokio artystka ukazała się w wydrukowanej w 3D masce.

God hath given you one face, and you make yourself another - William Shakespeare

To, co zakrywało oblicze Björk w świecie druku 3D, powstało w głowie Neri Oxman – architektki, stylistki i naczelnej Mediated Matter Group. Projekt zatytułowano Rottlace i nazwa ta nie jest przypadkowa. Islandzkie słowo „Roðlaus” oznacza bowiem „oskórowany”, a maska stworzona dla piosenkarki ma odzwierciedlać jej ukrytą tożsamość, wyrażoną poprzez twarz bez skóry.


I faktycznie – nie trzeba dysponować wyjątkowo bujną wyobraźnią, aby zobaczyć w masce strukturę przywodzącą na myśl plątaninę mięśni, ścięgien i więzadeł. Uzyskanie takiego efektu było możliwe dzięki uprzedniemu zeskanowaniu twarzy Björk. Sama artystka przyznała, że rezultat przerósł jej najśmielsze oczekiwania.

Björk w świecie druku 3D. Zaskakująca kreacja piosenkarki Björk Björk Digital druk 3D maski wirtualna rzeczywistość

Wydruk powstał z wykorzystaniem wielomateriałowego systemu drukowania Stratasys. Technologia ta pozwoliła nie tylko na precyzyjne odtworzenie struktury mięśniowej, ale też na stworzenie wysoce elastycznego obiektu, który nie przeszkadzał artystce podczas występu.

Warto nadmienić, że Rottlace nie jest jedynym przestrzennym projektem, na którego założenie zdecydowała się islandzka gwiazda. Podczas koncertu w Sydney Björk wystąpiła bowiem w wydrukowanej przez Stratasys sukience Pangolin.

Björk w świecie druku 3D. Zaskakująca kreacja piosenkarki Björk Björk Digital druk 3D maski muzyka wirtualna rzeczywistość

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zatem założyć, że drogi Björk i druku 3D jeszcze kiedyś się przetną. Czekamy z niecierpliwością. A teraz trochę dobrej muzyki 🙂 Enjoy!

Źródło: www.3dnatives.com

Autor: Aleksandra Skimina
One thought on “Björk w świecie druku 3D. Zaskakująca kreacja piosenkarki

Komentowanie jest wyłączone.