Biolodzy drukują robo – ropuchy 3D, by lepiej zrozumieć rytuały godowe tych prawdziwych

Biolodzy drukują robo – ropuchy 3D, by lepiej zrozumieć rytuały godowe tych prawdziwych

Grupa badaczy z Uniwersytetu Windsor w Kanadzie wykorzystała technologię druku 3D do zbadania niezwykłego zjawiska w świecie przyrody. Drukują oni replikę „robo-ropuch” w 3D, które mają być używane do śledzenia zachowania godowego ropuch. Samce tego gatunku, które żyją w lasach Ameryki Środkowej, stają się żółte przez jeden dzień w roku, podczas ich godów, zaś ekolodzy behawioralni Daniel Mennill i Stéphanie Doucet chcieli dowiedzieć się dlaczego.

Projekt rozpoczął się podczas wyprawy na Kostarykę. Naukowcy udali się tam, aby badać ptaki, ale byli zaskoczeni niezwykłą transformacją u ropuch, które zobaczyli. W pierwszym dniu obfitych opadów deszczu, po długim okresie suchej pogody, wyłoniły się ropuchy o barwie jasnożółtej, przypominające cytrynę. Kiedy wrócili następnego dnia w to samo miejsce, okazało się, że powróciły one do pierwotnego, brązowego koloru.

Zobacz także: Młody Argentyńczyk oferuje darmowe protezy 3D dla zwierząt domowych

Zespół chciał się dowiedzieć dlaczego tak się stało, przypuszczając wstępnie, że być może jest to sposób samców, by zaimponować potencjalnym partnerkom. Badacze chcieli produkować repliki ropuch, które można umieścić wśród prawdziwych, aby stymulować określone typy zachowań poprzez ich kolory. Zaczęli od formowania plasteliny i glinianych ropuch, odkrywając, że żółty kolor jest sposobem sygnalizacji, jakiej płci są. Następnie chcieli wiedzieć, w jaki sposób samice dokonały wyboru, między podobnie kolorowymi samcami, a ta obserwacja wymagała wyższego poziomu realizmu w swoich modelach.

Biolodzy drukują robo - ropuchy 3D, by lepiej zrozumieć rytuały godowe tych prawdziwych druk 3D w badaniach druk 3D w edukacji

Pomysł wykorzystania małych robotów, drukowanych 3D pochodzi od Lincolna Saviego, absolwenta University of Windsor Masters of Science. Zaletami drukowania 3D byłoby to, że repliki ropuch mogłyby być drukowane na wystarczająco wysokim poziomie dokładności, aby mogły oszukać prawdziwe ropuchy. Mogłyby też zawierać mechanizmy robotyczne, które umożliwiłyby im poruszanie się, symulując prawdziwe ropuchy poprzez ruch, kolor i kształt.

Robiąc najlepsze zdjęcia, Savi wydrukował model, a następnie wyrzeźbił części, których nie był w stanie poprawnie uchwycić w wersji cyfrowej. Pierwsze drukowanie trwało zaledwie godzinę, a on pracował nad rzeźbą przez około siedem godzin. Następnie zastosował różne warstwy farby, aby uzyskać właściwe kolory, jeden dla żółtych ropuch i jeden dla zwykłych brązowych. Pozostał jedynie robotyczny mechanizm, umożliwiający replice poruszanie się w możliwie realistyczny sposób.

Biolodzy drukują robo - ropuchy 3D, by lepiej zrozumieć rytuały godowe tych prawdziwych druk 3D w badaniach druk 3D w edukacji 1

„Część robotyczna była całkiem łatwa, powiedział Savi.” Użyłem programowalnych mikroprocesorów i serwomechanizmów i zrobiłem prosty program, który wybiera losowy kąt i sprawia, że ropucha porusza się.”

Zespół badawczy jest teraz na Kostaryce z robo – ropuchami, czekając na ulewne deszcze. Będą je eksponować na widoku prawdziwych samic, mając nadzieję, że zbliżą się nieco do rozwiązania tajemnicy żółtych ropuch i ich rytuałów godowych.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.