BigRep – drukarka 3D dla przemysłu

BigRep – drukarka 3D dla przemysłu

Berliński start – up BigRep od 2014 roku zajmuje się drukowaniem przestrzennym. Największe dostępne na rynku drukarki 3d o kubaturze 1,3 m3 pochodzą właśnie od tego producenta. Koszty wytwarzania poszczególnych elementów są stosunkowo niskie, co przekłada się na bezkonkurencyjność marki.

Założony w 2014 BigRep otworzył przed technologią druku 3D nowe możliwości i zastosowania. Niekonwencjonalne myślenie w zderzeniu z niemieckimi rozwiązaniami technicznymi doprowadziły do pierwszych sukcesów. Wraz z nimi pojawiły się: zamówienia, odbiorcy i oczywiście inwestorzy.

BigRep nie ukrywa, że marzy o rozwoju firmy i uruchomieniu masowej produkcji. Wszystko idzie zgodnie z planem – pierwsze sto drukarek 3D zostało niedawno zakupionych i spełnia swoje zadania. Niewielkie ilości części przemysłowych oraz prototypów opuściły już teren zakładowy i trafiły do pierwszych klientów.
Kolejne zlecenia czekają. Zamówienia dotyczą drobnych elementów w postaci wirników dla turbin wiatrowych oraz części karoserii autobusowych. Jak się okazuje większość odbiorców wykazuje zainteresowanie produkcją modeli prototypów. To pokazuje, że rynek nie jest jeszcze gotowy na druk przestrzenny. Jednak sukcesywnie się to zmienia.

BigRep - drukarka 3D dla przemysłu bigrep BigRep One

W listopadzie 2015 r. wspomniany start – up otrzymał od inwestorów 7 Milionów Euro. Nie od razu było wiadomo jak zostanie wykorzystany taki zastrzyk finansowy. Powstało pytanie, czy dostosować się do potrzeb rynku, czy dalej rozwijać technikę drukowania? Ostatecznie wygrała druga opcja z naciskiem na przyśpieszenie pracy urządzeń. Ponadto BigRep planuje także otwarcie platformy on – line, na której klienci będą mogli bezpiecznie zapisywać i przechowywać dane. Ma to usprawnić korzystanie z usług niemieckiego potentata.

BigRep - drukarka 3D dla przemysłu bigrep BigRep One 1

Szacuje się, że berlińskie przedsiębiorstwo mogło by odnosić realne zyski od 2017 roku. Nie zdecydowano jeszcze, czy priorytetem będzie wypracowanie zysku, czy ponowna inwestycja w rozwój firmy. „Nie jest wykluczone, że przeznaczymy kapitał na dalsze finansowanie projektu” – mówi prezes firmy Stephan Beyer.
Założony w 2014 roku BigRep w ciągu zaledwie 18 miesięcy stał się liderem w branży drukowania przestrzennego, a obecnie dysponuje największą dostępną na rynku drukarką 3D do celów przemysłowych: BigRep ONE.

Konkurencja oczywiście nie śpi, ale jest relatywnie mała, biorąc pod uwagę wielkoformatową, seryjną produkcję oraz nakłady finansowe. Specjaliści oceniają wartość 3D printing market na ponad 5 bilionów USD. Poza tym jest to jeden z szybciej rozwijających się segmentów rynku, a długoterminowe prognozy wskazują na dalszy wzrost. Do 2020 roku – o około 20%.

Już teraz możesz sprawdzić proces produkcji BigRep ONE: 

 Autor: Kamil GóraPortal o druku 3D i Wirtualnej rzeczywistości


2 thoughts on “BigRep – drukarka 3D dla przemysłu

Komentowanie jest wyłączone.