Badacze opracowują nową metodę drukowania 3D w mikroskali

Badacze opracowują nową metodę drukowania 3D w mikroskali

Badacze z Virginia Tech opracowali nową metodę drukowania 3D w mikroskali. Metoda, zwana wielomateriałowym, programowalnym drukiem przestrzennym ze zintegrowanym dostarczaniem żywicy może być przydatna w różnych zastosowaniach.

Nowa metoda drukowania 3D w mikroskali obejmuje mieszanie, dostarczanie i wymianę żywicy in – situ. Obejmuje także zrobotyzowany system oczyszczania materiału w celu umożliwienia przełączania między materiałami o różnej elastyczności bez wzajemnego zanieczyszczenia.

Zobacz także: Naukowcy opracowali bezsilnikową, miniaturową łódź podwodną, drukowaną 3D

Zobacz także: Drukowanie 3D z różnych materiałów w jednoetapowym procesie?

Metoda zwana wielomateriałowym, programowalnym drukiem przestrzennym ze zintegrowanym dostarczaniem żywicy może być przydatna w różnych zastosowaniach, w tym w konstrukcjach skrzydeł samolotu, powłokach ochronnych, absorpcji energii, tworzeniu elastycznych pancerzy, sztucznych mięśni czy mikrorobotyce. Xiaoyu „Rayne” Zheng, adiunkt inżynierii mechanicznej w College of Engineering i członek Macromolecules Innovation Institute, powiedział, że system produkcji w mikroskali można przeskalować do poziomu centymetrów i wyżej.

„Używamy tej nowej techniki do tworzenia materiałów o zaprogramowanej sztywności”, powiedział Zheng.”

Badacze opracowują nową metodę drukowania 3D w mikroskali

Przy normalnym materiale, rozciąganie w jednym kierunku powoduje skurcz materiału w przeciwnym kierunku. Nowy, opatentowany proces i projekt pozwala projektantom na programowanie elastyczności w ramach struktury, aby umożliwić zaprogramowane przekształcania, czyli gdzie rozszerzenie lub skurczenie może wystąpić w obiekcie.

„Technika ta bazuje na robotycznym druku addytywnym i zintegrowanym systemie automatyki strumieniowej, który pozwala nam dostarczać różne tusze [żywicę] jako surowiec. Proces ten jest również samoczyszczący, dzięki czemu nie dochodzi do krzyżowego zanieczyszczenia tuszu. ” – dodał Zheng

„Przewidujemy, że te programowalne, zmieniające się materiały znajdą zastosowanie w kierunkowych wzmocnieniach odkształceń, elastycznej elektronice i projektowaniu lekkich metamateriałów o dopasowanej sztywności i wytrzymałości” – powiedział Zheng. „Nowe materiały, oferowane przez szybkie wytwarzanie odmiennych składników materiałowych, rozproszonych w architekturze mikrometrowej, otwierają nowe wymiar druku 3D materiałów wielomateriałowych z dużym stopniem wariancji sztywności.”

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.