Badacze i surferzy przetestowali nowe kształty płetw surfingowych, drukowanych 3D

Badacze i surferzy przetestowali nowe kształty płetw surfingowych, drukowanych 3D

Badacze z University of Wollongong (UOW), zwrócili się w stronę technologii druku 3D, aby szybko prototypować i testować liczne projekty płetw surfingowych. Sześciu surferów i trzech badaczy przetestowało nowe kształty płetw surfingowych, drukowanych 3D podczas podróży na wyspy Mentawai.

Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, o której myślisz stając po raz pierwszy na desce surfingowej jest równowaga. Doświadczeni surferzy z University of Wollongong (UOW) myślą o sprzęcie i tych drobnych poprawkach, które mogą zoptymalizować ich wydajność i pomóc im złapać dodatkowe fale.

Zobacz także: Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D

W tym celu zespół sześciu surferów i trzech badaczy z UOW podczas ostatniej podróży na odległe wyspy Mentawai, położone poza Sumatrą Zachodnią w Indonezji, przetestował nowe kształty płetw surfingowych, drukowanych 3D. Zostały one zaprojektowane i wyprodukowane w australijskim węźle zakładu produkcyjnego w UOW .

Zobacz także: Na Madagaskarze i Togo uruchomiono program testowy, zakładający dostawę protez 3D

Badacze i surferzy przetestowali nowe kształty płetw surfingowych, drukowanych 3D druk 3D druk 3D w badaniach surfing

Jak wyjaśnił szef projektu, profesor Marc in het Panhuis, ich głównym celem było przełamanie konwencji projektowych i produkcyjnych dotyczących desek surfingowych oraz opracowanie nowych kształtów, rozmiarów i materiałów, które są bardziej wydajne i dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika i fal, które surferzy kochają.

Badacze i surferzy przetestowali nowe kształty płetw surfingowych, drukowanych 3D druk 3D druk 3D w badaniach surfing 1

Naukowcy z Wollongong eksperymentują z niestandardowymi wydrukowanymi płetwami 3D od około trzech lat. „Drukowanie 3D pozwala nam wytworzyć praktycznie wszystko, co możemy sobie wyobrazić, w tym płetwy do desek surfingowych” – powiedział dr Stephen Beirne z australijskiego krajowego zakładu produkcji przy UOW. „Nasz zespół zaczął tworzyć projekty płetw generowanych przez CAD na komputerze, a następnie wzięliśmy te projekty i zastosowaliśmy obliczeniową dynamikę płynów, aby zobaczyć, jak płetwa prawdopodobnie zachowa się w wodzie. Ostatnią częścią procesu było wybranie najbardziej odpowiednich materiałów do wydrukowania prototypu. ”

Badacze i surferzy przetestowali nowe kształty płetw surfingowych, drukowanych 3D druk 3D druk 3D w badaniach surfing 2

Okazało się jednak, że najtrudniej było znaleźć spójną falę oceaniczną, aby przetestować charakterystykę wydajności każdej wydrukowanej płetwy 3D w rzeczywistych warunkach. Po rozległym poszukiwaniu idealnego miejsca do testowania, wybrali łańcuch wysp u zachodniego wybrzeża Sumatry w Indonezji z powodu niezawodnych fal. Zespół wybrał konkretną falę, Macaronis.

Badacze i surferzy przetestowali nowe kształty płetw surfingowych, drukowanych 3D druk 3D druk 3D w badaniach surfing 3

„Macaronis jest wyjątkowa do surfowania, ponieważ fale zawsze pękają na rafie w tym samym miejscu „- wyjaśnia profesor Panhuis. „Fale również toczą się na duże odległości, a surferzy mogą uzyskać maksymalne obroty, co jest idealne do zbierania danych z desek surfingowych”.

Naukowcy „śledzili” surferów, surfujących przez ponad 450 fal i wykonujących ponad 1700 zakrętów w każdych warunkach pogodowych przez sześć dni, do ośmiu godzin dziennie. Przetestowali trzy różne płetwy prototypowe, które zostały wydrukowane w 3D i porównali ich działanie z komercyjnie dostępnymi produktami dwóch głównych producentów. Naukowcy mają nadzieję na uruchomienie niszowego przemysłu produkcyjnego i zrewolucjonizowanie projektów desek surfingowych za pomocą technologii druku 3D.

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.