Babiloński tablet, czyli jak uczyli się nasi przodkowie

Babiloński tablet, czyli jak uczyli się nasi przodkowie

Pewnie tego nie pamiętacie (bo niby jak?!), ale prawie 4000 lat temu nauka w szkołach wyglądała z goła inaczej. Pewnie Was to zdziwi (serio?) – nie było komputerów, tabletów, a nawet kalkulatorów. Powiem więcej, część wiedzy matematycznej, jaką obecnie posiadamy w czasach Babilończyków nie została jeszcze odkryta. Do czego zmierzam? Na Rabbit Form piszemy o nowinkach i ciekawostkach związanych z 3D, dlatego tej tematyki nie zabraknie i w tym artykule. Jak połączyliśmy starożytność z 3D? Zapraszam do lektury.

Okrągły tablet

Babilończycy w swoich obliczeniach matematycznych, a zwłaszcza geometrycznych posługiwali się niezwykłym, wyrzeźbionym z gliny tzw. okrągłym tabletem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możemy choć na chwilę cofnąć się do tych zamierzchłych czasów i zobaczyć, jak z popularną matmą radzili sobie starożytni. Albowiem pracownikom Uniwersytetu Yale udało się odtworzyć wygląd tego ówczesnego cudu techniki. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie technologia 3D.

zaprojektujemy szkolenie z druku 3d dla twojej firmy

Dzięki zastosowaniu skanowania 3D na odkrytych niegdyś pozostałościach dawnej cywilizacji, a następnie wykonaniu druku 3D, naukowcom udało się odtworzyć ten niezwykły przedmiot.

Zobacz również: 3D ratuje szczątki wiekowego dinozaura

Zobaczcie sami, jak dziś prezentuje się ten starożytny tablet:

Babiloński tablet, czyli jak uczyli się nasi przodkowie

Trochę mało podobny do swojego młodszego brata, nieprawdaż?

Słowem wyjaśnienia, czyli do czego on tak właściwie służył?

Babiloński tablet powstał pomiędzy 1900 a 1700 rokiem przed naszą erą. Znajdują się na nim liczby oraz diagramy, które zawierają podstawowe (pierwotne) założenia twierdzenia Pitagorasa. Pamiętacie jeszcze jak ono brzmiało?

Zobacz również:

Babilończycy naturalnie nie posługiwali się znaną nam dzisiaj numeracją. Na poniższym zdjęciu możecie podziwiać, jak wyglądał babiloński zapis liczb:

Babiloński tablet, czyli jak uczyli się nasi przodkowie 1

Podsumowując

Technologia 3D bawi, uczy, często ratuje ludzkie zdrowie i życie. Do tej listy możemy dzisiaj dodać także pamięć o starożytnych cywilizacjach.

http://www.3ders.org/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)