Amsterdam: nad kanałem zawiśnie stalowy most wydrukowany w 3D

Amsterdam: nad kanałem zawiśnie stalowy most wydrukowany w 3D

Najstarsze z 1280 amsterdamskich mostów zostały wzniesione w 1648 roku. Miasto słynie z pięknych kanałów i wodnych dróg. Nic dziwnego. Holenderscy inżynierowie latami pracowali budując coraz to nowsze konstrukcje. Turyści chętnie odwiedzają słynny most na kanale Herengracht, z którego można zobaczyć imponujący wręcz widok na 15 innych mostów. Słynąca z architektonicznych perełek Wenecja Północy teraz może osiągnąć światową sławę w dziedzinie druku 3D.

A wszystko za sprawą pomysłu Heijimas, MX3d i JorisLarrman Lab, którego założeniem jest dość odważne połączenie architektury i naszej ulubionej technologii. Za jego sprawą już wkrótce nad jednym z amsterdamskich kanałów zawiśnie wydrukowany w 3D most pieszy.

Amsterdam
Do pomysłu przekonuje Joris Laarman, projektant mostu.

„Stwierdziliśmy, że most nad jednym ze starych kanałów Amsterdamu będzie fantastyczną metaforą połączenia technologii przyszłości z historyczną przeszłością miasta, przy zachowaniu tego, co najlepsze z obu tych okresów. Mocno wierzę zarówno w przyszłość cyfrowej, jak i lokalnej produkcji – to współczesna forma rzemiosła. Nasz projekt ma potencjał, aby udowodnić niedowiarkom, że druk 3D z powodzeniem może znaleźć zastosowanie w świecie wielkoformatowych i w pełni funkcjonalnych obiektów stanowiących integralną część miejskiej przestrzeni.”

Ramię robota drukującego most
Ambitny projekt opiera się o technologię stworzoną przez start-up MX3D, która wykorzystuje 6-osiowe roboty do tworzenia stalowych konstrukcji. Plan budowy mostu obejmuje użycie co najmniej dwóch takich maszyn, aby jednocześnie rozpocząć prace po obu stronach kanału.

„Nasza technologia w porównaniu do tradycyjnych metod druku 3D jest wyjątkowa, ponieważ opieramy się na zasadzie ‘druk poza pudełkiem’. Dzięki wykorzystaniu 6-osiowych robotów przemysłowych nie jesteśmy ograniczeni sześciennym obszarem roboczym, w którym odbywa się drukowanie. Stworzenie funkcjonalnego mostu jest idealnym sposobem na pokazanie nieograniczonych możliwości naszej technologii.”

Praca przy moście z lotu ptaka
Projekt wspiera Autodesk, którego oprogramowania używał Laarman przy projektowaniu mostu oraz ABB, AirLiquide, Delcam, Lenowo i Within. Partnerami publicznymi są Rada Miasta Amsterdam, AMS i TU Delft.

Szkice mostu
Ostateczna lokalizacja mostu owiana jest jeszcze tajemnicą. Czekamy z niecierpliwością na jej ujawnienie.

Robot drukujący most

Żródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
One thought on “Amsterdam: nad kanałem zawiśnie stalowy most wydrukowany w 3D

Komentowanie jest wyłączone.