Najstarsze z 1280 amsterdamskich mostów zostały wzniesione w 1648 roku. Miasto słynie z pięknych kanałów i wodnych dróg. Nic dziwnego. Holenderscy inżynierowie latami pracowali budując coraz to nowsze konstrukcje. Turyści chętnie odwiedzają słynny most na kanale Herengracht, z którego można zobaczyć imponujący wręcz widok na 15 innych mostów. Słynąca z architektonicznych perełek Wenecja Północy teraz może osiągnąć światową sławę w dziedzinie druku 3D.
A wszystko za sprawą pomysłu Heijimas, MX3d i JorisLarrman Lab, którego założeniem jest dość odważne połączenie architektury i naszej ulubionej technologii. Za jego sprawą już wkrótce nad jednym z amsterdamskich kanałów zawiśnie wydrukowany w 3D most pieszy.
Do pomysłu przekonuje Joris Laarman, projektant mostu.
„Stwierdziliśmy, że most nad jednym ze starych kanałów Amsterdamu będzie fantastyczną metaforą połączenia technologii przyszłości z historyczną przeszłością miasta, przy zachowaniu tego, co najlepsze z obu tych okresów. Mocno wierzę zarówno w przyszłość cyfrowej, jak i lokalnej produkcji – to współczesna forma rzemiosła. Nasz projekt ma potencjał, aby udowodnić niedowiarkom, że druk 3D z powodzeniem może znaleźć zastosowanie w świecie wielkoformatowych i w pełni funkcjonalnych obiektów stanowiących integralną część miejskiej przestrzeni.”
Ambitny projekt opiera się o technologię stworzoną przez start-up MX3D, która wykorzystuje 6-osiowe roboty do tworzenia stalowych konstrukcji. Plan budowy mostu obejmuje użycie co najmniej dwóch takich maszyn, aby jednocześnie rozpocząć prace po obu stronach kanału.
„Nasza technologia w porównaniu do tradycyjnych metod druku 3D jest wyjątkowa, ponieważ opieramy się na zasadzie ‘druk poza pudełkiem’. Dzięki wykorzystaniu 6-osiowych robotów przemysłowych nie jesteśmy ograniczeni sześciennym obszarem roboczym, w którym odbywa się drukowanie. Stworzenie funkcjonalnego mostu jest idealnym sposobem na pokazanie nieograniczonych możliwości naszej technologii.”
Projekt wspiera Autodesk, którego oprogramowania używał Laarman przy projektowaniu mostu oraz ABB, AirLiquide, Delcam, Lenowo i Within. Partnerami publicznymi są Rada Miasta Amsterdam, AMS i TU Delft.
Ostateczna lokalizacja mostu owiana jest jeszcze tajemnicą. Czekamy z niecierpliwością na jej ujawnienie.
Żródło: 3dprint.com
Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D
Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
One thought on “Amsterdam: nad kanałem zawiśnie stalowy most wydrukowany w 3D”