W ubiegły czwartek ogłoszono, że amerykańska marynarka wojenna zatwierdziła pierwszy, metalowy, drukowany 3D komponent, który ma zostać wykorzystany na pokładzie lotniskowca. Huntington Ingalls Industries, który buduje lotniskowce marynarki wojennej, zaproponował prototyp w celu przeprowadzenia testów i oceny.
NAVSEA składa się z czterech stoczni, dziewięciu „centrów działań wojennych”, czterech głównych miejsc budowy statków. Podstawowym celem jest zaprojektowanie, zbudowanie i utrzymanie okrętów, okrętów podwodnych i systemów bojowych marynarki wojennej, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom operacyjnym floty. NAVSEA stanowi jedną czwartą całego budżetu marynarki wojennej.
Zobacz także: US Marines drukują 3D betonowe koszary w zaledwie 40h
Wydrukowanym 3D elementem z metalu jest część systemu parowego, który umożliwia odwadnianie i usuwanie wody z linii parowej podczas użytkowania na lotniskowcu. Prototyp 3D przeszedł testy funkcjonalne i środowiskowe, które obejmowały ocenę materiału, spawania, wstrząsów, wibracji, hydrostatyki i pary roboczej. W tym procesie zastosowano tradycyjne testy mechaniczne w celu określenia wymagań i kryteriów akceptacji. Po takich testach prototyp zostanie usunięty w celu przeprowadzenia analizy i inspekcji.
Zobacz także: Amerykańska armia drukuje 3D roboty do użytku w sytuacjach bojowych
„Ta instalacja oznacza znaczący postęp w zakresie zdolności do produkcji części na żądanie i połączenia strategicznego celu NAVSEA, jakim jest terminowe dostarczanie statków i łodzi podwodnych przy zachowaniu przystępności cenowej. Przeprowadzanie badań na CVN-75 [USS Harry S. Truman] pozwala nam uzyskać wyniki testów szybciej, więc – jeśli się uda – możemy zidentyfikować dodatkowe zastosowania produkcji addytywnej dla floty.”” – powiedział Lornet Selby, główny inżynier i zastępca NAVSEA
Źródło: 3ders.org