Amerykańscy naukowcy opracowali niskobudżetową biodrukarkę 3D

Amerykańscy naukowcy opracowali niskobudżetową biodrukarkę 3D

Naukowcy z laboratorium Adama Feinberga na Uniwersytecie Carnegie Mellon, opracowali open-source’ową biodrukarkę  3D, którą można zbudować w przystępnej cenie przy użyciu zmodyfikowanej, stacjonarnej drukarki 3D. Komponent wytłaczarki wielkoobjętościowej (LVE – Large Volume Extruder) tej biodrukarki można…wydrukować 3D.

Biodrukowanie 3D jest kluczową technologią w dziedzinie medycyny regeneracyjnej i otwiera nowe możliwości badaczom biomedycznym, poszukującym nowych sposobów leczenia pacjentów. Problem polega na tym, że niewielu naukowców ma dostęp do biodrukarek 3D, ponieważ modele te w większości są po prostu bardzo drogie.

Chociaż złożone systemy do biodruku są kosztowne, prowadzone na Uniwersytecie Carnegie Mellon badania, mogłyby zapewnić łatwiejszy dostęp do tej technologii.

Amerykańscy naukowcy opracowali niskobudżetową biodrukarkę 3D

Naukowcy z laboratorium prof. Adama Feinberga, przeprowadzili badania nad opracowaniem open-source’owej, taniej biodrukarki 3D, która może być częściowo wydrukowana w 3D, a która w rzeczywistości składa się ze standardowej stacjonarnej drukarki 3D, połączonej z innymi częściami.

„To, co stworzyliśmy- wyjaśnia Kira Pusch, absolwentka kierunku inżynierii materiałowej – to wielkogabarytowa wytłaczarka z pompką strzykawkową, która współpracuje z prawie każdą drukarką typu FDM (ang. Fused deposition modeling). Oznacza to, że jest to niedroga i stosunkowo łatwa adaptacja dla osób korzystających z drukarek 3D. „

Amerykańscy naukowcy opracowali niskobudżetową biodrukarkę 3D 1
„Opracowaliśmy biodrukarkę, którą można zbudować za mniej niż 500 USD, która, jak twierdzę jest na poziomie równym z wieloma, które kosztują znacznie więcej. Większość biodrukarek 3D zaczyna się od 10 000 $ do 20 000 $. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie i dostarczamy do tego bardzo szczegółowe filmy instruktażowe”- mówi prof. Feinberg.

Choć jest to niewątpliwie tania metoda biodrukowania, naukowcy Carnegie Mellon twierdzą, że system działa bardzo dobrze. Drukowany 3D ekstruder o małej objętości pozwala użytkownikom drukować sztuczne tkanki ludzkie na dużą skalę i przy wysokiej rozdzielczości – pomijając zwykle „kompromis”, który wymaga dużego lub szczegółowego drukowania.

Amerykańscy naukowcy opracowali niskobudżetową biodrukarkę 3D 2

„Bioprinter LVE 3D pozwala nam drukować znacznie większe rusztowania tkanek, w skali całego ludzkiego serca z wysoką jakością” – twierdzi Feinberg.

Zespół Feinberga skompletował już pierwszą biodrukarkę przy użyciu jednej, taniej stacjonarnej drukarki 3D, Printrbot Simple. W swoich badaniach wykorzystali tę konfigurację DIY z materiałem do bioprogramowania alginatu 3D oraz własną techniką Freeform Reversible Enhanced Suspension Hydrogels (FRESH).

Chociaż  w przeszłości pojawiały się już informacje na temat biodrukowania, prosta natura tego konkretnego systemu z pewnością przypadnie do gustu dużej liczbie naukowców. Cytując prof. Feinberg’a: „chodzi o demokratyzację technologii i próbę przeniesienia jej w ręce większej liczby osób”. Mamy nadzieję, że badania będą prowadzone przez inne organizacje, aby biodrukowanie stało się praktyką prowadzoną nie tylko przez najbogatsze laboratoria.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.