Adobe udoskonala metodę FDM

Adobe udoskonala metodę FDM

Jeśli kiedykolwiek tapetowałeś ściany lub naklejałeś ochronną folię na ekran nowego telefonu na pewno doświadczyłeś niesamowicie irytujących bąbelków powietrza, które zostają pod folią, jeśli nie przykleiłeś jej równomiernie. Często nawet najmniejsze pęcherze potrafiły zepsuć cały efekt i zmarnować wykorzystane materiały.

W druku 3D jest podobnie, szczególnie w przypadku metody FDM (Fused Deposition Modeling), polegającej na tłoczeniu materiału przez dyszę ogrzaną do temperatury jego topnienia. Sterując jej ruchami możemy nakładając kolejne warstwy materiału tworzyć, co nam się tylko podoba. I tu pojawia się problem, ponieważ gdy maszyna przechodzi z jednej warstwy do drugiej zostawia widoczny ślad zwany „stopniem”.

Warstwowość widoczna na gotowym wydruku
Pomysł na rozwiązanie tego problemu ma firma Adobe Systems Inc., której wniosek patentowy z 2013 roku właśnie został upubliczniony. Wynalazek ma na celu wygładzenie zewnętrznej powierzchni druków w technologii FDM.

  1. Metoda sprawdzania czy część powierzchni na wydrukowanym obiekcie będzie miała „stopniowe” skazy, a w przypadku ich występowania nadrukowania warstwy wygładzającej.
  2. Zdolność dostosowania kąta nakładania warstwy wygładzającej oraz konieczność modyfikacji lepkości materiału podczas trwania druku, za pomocą zmiany temperatury. Zależy to od odległości między krawędziami kolejnych stopni, a także od tego czy odstęp ten jest większy niż to na co pozwala wytrzymałość danego materiału.
  3. Umiejętność badania algorytmu druku i przewidywania miejsc, w których mogą powstać „stopnie”. W miejscach tych zaprojektuje inny sposób druku, który zmniejszy efekt powstania „stopni”. Może to polegać na złagodzeniu pochyłu lub stworzenia mini podpór pod warstwę wygładzającą.
  4. Zastosowania kontrolera dyszy, który za pomocą sensorów oceni, czy obiekt ma niepożądane skazy na swej powierzchni i ewentualnie dostarczy warstwę wygładzającą.

Zdolność dostosowania kąta nakładania warstwy wygładzającej
Nie jest to jedyny wkład Adobe w rynek druku 3D. W październiku firma zapowiedziała dodatkowe funkcje do druku 3D w niezwykle popularnym Photoshopie, które w połączeniu z tym oprogramowaniem mogą zaprezentować naprawdę wiele. Na pewno ciekawie będzie obserwować jak pomysły te wchodzą w życie oraz jak zwiększają jakość druków w technologii FDM.
Przed i po
Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
2 thoughts on “Adobe udoskonala metodę FDM

Komentowanie jest wyłączone.