5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drukarki 3D

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drukarki 3D

Być może w Twojej głowie powoli kiełkuje myśl o nabyciu drukarki 3D, ale nie masz pojęcia, która z nich będzie najlepsza dla Ciebie. Być może też jesteś już pewien swojego wyboru. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, istnieje kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć, aby bezbłędnie dostosować produkt do własnych potrzeb. Podpowiadamy Wam kilka z nich. 

1. Cena może być zdradliwa

Osobiście nie znam osoby, która nie liczyłaby się z budżetem firmowym lub domowym. Cena to bardzo często punkt wyjścia w podejmowaniu różnych decyzji zakupowych. Nie daj się jednak zwieść. Budżet, który przeznaczysz teraz na drukarkę 3D, może rzutować na to, co przyjdzie potem. Łatwo ulec pokusie, aby kupić tę najtańszą, ale uważaj – czasami nawet trochę większy nakład finansowy może okazać się zbawienny na etapie jej późniejszego użytkowania! Z drugiej strony, nie warto popadać ze skrajności w skrajność- także bardzo wysoka cena nie zawsze świadczy o tym, że dany produkt jest najlepszy. Przede wszystkim uważnie sprawdź parametry drukarki, którą „masz na oku”. Jeśli masz wątpliwości,  nie wahaj się zapytać np. o próbki wydruków. Wielu producentów oferuje taką możliwość a dzięki temu, Ty wyeliminujesz kolejną wątpliwość.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drukarki 3D

2. Pole robocze drukarki jest jedną z kluczowych rzeczy

Pole robocze drukarki czy też pole zadruku jest bardzo istotne. Nie chcesz przecież kupić drukarki na której będziesz drukował krzesła dla mrówek. Byłoby chyba nieprzyjemnym zaskoczeniem gdyby nagle się okazało -ups- że na wybranej przez Ciebie drukarce nie możesz realizować własnych projektów. Być może na domowy użytek drukowanej hobbystycznie biżuterii wystarczy pole 80 x 80 mm, ale jeśli prowadzisz np. usługi projektowe, takie pole może okazać się zbyt małe. Pamiętaj też, że pole robocze drukarki widniejące w specyfikacji, to nie jest literalna wielkość, którą będziesz miał do dyspozycji. Można to porównać z drukowaniem na kartkach papieru- na kartce A4 drukarka pozostawia mały margines, który nie jest zadrukowany. Podobnie jest z polem roboczym w drukarkach 3D. Obecnie na rynku jest wiele drukarek 3D do wyboru, które oferują szeroką gamę stołów roboczych. Na pewno wybierzesz coś dla siebie.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drukarki 3D 3

3. Podgrzewany stół – zastanów się, czy go potrzebujesz

Wariant z podgrzewanym stołem wymaga większego zasilania, dlatego zdarza się, że wiele tańszych drukarek 3D nie daje użytkownikowi takiej możliwości. Jeśli jesteś- że tak powiem- „świeży w tym temacie” możesz pomyśleć, że podgrzewany stół to efekciarski trik. I tu błąd. Jeśli zdecydujesz się na opcję drukarki 3D z niepodgrzewanym stołem, zamkniesz sobie drogę do możliwości drukowania niektórymi materiałami jak np. ABS czy nylon. Opcja ta jest zwyczajnie użyteczna, aby drukowane przez Ciebie obiekty nie odrywały się od stołu (nawet jeśli musisz użyć niskiej temperatury grzania) i nie wchodziły w kolizję z głowicą. Oderwany od stołu obiekt z wirującą nad nim głowicą, wokół której oblepia się filament to chyba nie jest to, czego oczekujesz.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drukarki 3D 4

4. Rozdzielczość wydruku = wysokość warstwy

Kiedy pada pytanie o jakość wydruków najczęściej mówi się o rozdzielczości wydruków lub o tzw. wysokości warstwy. Większość dostępnych drukarek w technologii FDM/FFF jest w stanie drukować od wysokości warstwy 0,1 do 0,3 mm. Najprościej mówiąc: im niższa wysokość warstwy, tym twoje wydruki będą „ładniejsze”, precyzyjniejsze.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drukarki 3D 5

5. Filament. Dedykowany czy nie?

PLA jest prawdopodobnie najlepszym, nietoksycznym materiałem, aby zacząć przygodę z drukiem 3D. Na rynku jest dostępnych wiele opcji tego materiału i na pewno uda Ci się dobrać taki, który najlepiej koresponduje z twoim budżetem. Zanim kupisz drukarkę upewnij się, czy producent narzuca użycie dedykowanego plastiku czy będziesz miał swobodę wyboru. Dedykowane filamenty, np. takie w kartridżu są zawsze droższe. Przemyśl to.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drukarki 3D 6

 Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Milena PiskorzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem drukarki 3D

Komentowanie jest wyłączone.