3D ratuje szczątki wiekowego dinozaura

3D ratuje szczątki wiekowego dinozaura

Holendrzy uratowali szkielet prehistorycznego dinozaura. A to wszystko dzięki zastosowaniu technologii skanu i druku 3D.

Początek – niebywałe odkrycie

W 2013 roku w stanie Montana (USA) zespól paleontologów pochodzących z Leiden (Holandia), dokonał wielkopomnego odkrycia. Grupa specjalistów znalazła świetnie zachowane szczątki legendarnego Tyrannosaurusa Rex’a. Po dokładnym przebadaniu znaleziska, okazało się, że pomimo imponującego stanu, w jakim zachował się szkielet, brakuje w nim kilku istotnych elementów.

Najprawdopodobniej jeszcze za życia zwierzę musiało doznać poważnego urazu, albowiem w całej konstrukcji brakowało kości, zarówno górnych, jak i dolnych kończyn. Eksperci musieli się nieźle nagłówkować, aby znaleźć sposób na odtworzenie całego szkieletu.

Zobacz również: Mumia 3D wkracza do muzeum

Technologia 3D przybywa na ratunek

Spośród wielu pomysłów, najbardziej trafny okazał się ten mówiący o wykorzystaniu technologii skanu i druku 3D. 13-metrowy szkielet został poddany skanowaniu, w wyniku którego naukowcy zdobyli wszystkie informacje, bez których rekonstrukcja nie mogła by się odbyć. Dzięki zastosowaniu tej technologii, byli oni w stanie sfotografować cały szkielet, a następnie na jego podstawie zaprojektować wierne repliki brakujących kości. Za wsparcie tego procesu odpowiedzialna była firma 4Visualization, specjalizująca się właśnie w skanowaniu 3D.

Kolejny krok to druk

Następnie do akcji wkroczyła firma Ultimaker. To właśnie ona, korzystając z najnowszej autorskiej drukarki Ultimaker 2+, dostąpiła zaszczytu przeprowadzenia wydruku brakujących elementów szkieletu. Co może wydać się interesujące – drukarka ta oddaje kolory na tyle wiernie, że osoby postronne nie są w stanie stwierdzić, które kości są prawdziwe, a które to jedynie wytwór, pochodzący z drukarki 3D.

3D ratuje szczątki wiekowego dinozaura

Renowacja powoli dobiega końca

Według wstępnych ustaleń eksponat popularnego T-Rexa zostanie zaprezentowany już we wrześniu bieżącego roku. Obecnie trwają ostatnie „szlify” i przygotowania, tak aby zaraz po wakacjach każdy zainteresowany mógł zobaczyć szkielet jednego z największych drapieżników, jakie kiedykolwiek chodziły po naszej planecie.

Eksponat „na żywo” będzie można podziwiać w Centrum Naturalis Biodiveristy znajdującym się w Leiden. Firma Ultimaker przygotowała także gratkę dla osób, którym wycieczka do Holandii nie jest całkiem na rękę. Dzięki technologii skanowania 3D, firma da im możliwość podziwiania szkieletu online.

Krótki film przygotowany przez Ultimaker, z którego dowiecie się, jak przebiegał cały proces:Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “3D ratuje szczątki wiekowego dinozaura

Komentowanie jest wyłączone.