3D Gigabot X, wielkoformatowa drukarka 3D do wytłaczania granulatu

3D Gigabot X, wielkoformatowa drukarka 3D do wytłaczania granulatu

Firma „re: 3D”, działająca na polu druku 3D z siedzibą w Austin w Teksasie, uruchomiła kampanię na portalu Kickstarter. Dotyczy ona 3D Gigabot X, wielkoformatowej drukarki 3D do wytłaczania granulatu.

Zobacz: Wielkoformatowa drukarka 3D X1000 V2 od German RepRap

Amerykański „re: 3D” jest jedną z tych drukarni 3D, która żyje i oddycha dzięki kampaniom crowdfundingowym. Ci specjaliści od ultra  – wielkoformatowego druku 3D uruchomili wcześniej na Kickstarterze kampanie w 2013 r. i zebrali aż 250 000 $ za swoją pierwszą, oryginalną drukarkę 3D. Następną udaną kampanią była ta z 2015 roku na drukarkę Open Gigabot – zebrali wtedy 50 000 $.

Celem najnowszej kampanii firmy jest zebranie 50000 $ na Gigabot X. Kampania ma się skończyć 23 kwietnia 2018. Nowa wielkoformatowa drukarka 3D może łatwo drukować z recyklingowanego plastiku.

3D Gigabot X, wielkoformatowa drukarka 3D do wytłaczania granulatu drukark wielkoformatowe Kickstarter NASA wielkoformatowe drukarki 3D 1

Kompletny Gigabot X kosztuje 9,500 $, inne nagrody obejmują zestaw do konwersji wytłaczarki do granulatu na urządzenie Gigabot 3+, który kosztuje 3500 $, oraz głowicę do wytłaczania granulatu, która kosztuje 1500 $.

Dlaczego wytłaczać wprost z granulatu?

Ekipa Gigabot szacuje, że rezygnacja z filamentu na rzecz  granulatu pozwala obniżyć koszty dziesięciokrotnie. Nowy Gigabot, dzięki tej modyfikacji, może drukować 17 razy szybciej.

Zamiast używania filamentu, ten zminiaturyzowany bezpośredni układ napędowy przyjmuje granulowany plastik, który jest pobierany ze zbiornika, przepychany przez ogrzewaną rurę i wytłaczany przez małą dyszę.

Działania filantropijne:

Gigabot to nie tylko maszyny, ale również działania filantropijne. Współzałożycielką re:3D jest Samantha Snabes, była pracownica NASA, która została niedawno wyróżniona w konkursie WeWork Creator Awards. Jest to kobieta, która nadała wizję tej maszynie i stoi za jej sukcesem. Na każde 100 sprzedanych Gigabotów, jeden ofiarowywany jest charytatywnie, tam gdzie najbardziej jest potrzebny.

Czy wspierającymi projekt będą szpitale, nauczyciele i muzea, tak jak stało się to w USA z wcześniejszymi maszynami firmy ?

3D Gigabot X, wielkoformatowa drukarka 3D do wytłaczania granulatu drukark wielkoformatowe Kickstarter NASA wielkoformatowe drukarki 3D

Źródło: Kickstarter

Autor: Łukasz BrandtPasjonat nowoczesnych technologii i myśli twórczej. Projektant form przemysłowych i eksperymentator.